Jak odstranit skvrny od jídla? Jde to. Podívejte se na typy, jak zmizí za pár minut

Odtranit skvrny z oblečení může být hračka.
Odtranit skvrny z oblečení může být hračka.
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2020

Nehody při jídle a vaření se nevyhnou nikomu. Skvrna na novém tričku vám dokáže zkazit náladu. Zkuste osvědčené tipy na odstranění skvrn všeho druhu.

V domácnostech s dětmi jsou skvrny na oblečení ještě mnohem častější. Zabránit se jim skoro nedá, proto se spíš zaměřte na účinná řešení a fígle na odstranění skvrn od ovoce, zeleniny, nápojů, čokolády apod. Důležité je, abyste skvrnu nenechali zaschnout a pustili se do čištění hned.

Jak si uspořádat kuchyň?

Jak odstranit skvrny od ovoce a zeleniny?

Skvrny od ovoce a zeleniny odstraníte podle toho, co je způsobilo.

Skvrny od meruněk, jablek ovocných i zeleninových šťáv

Světlé skvrny odstraníte žlučovým mýdlem. Tento přípravek si nemůže vynachválit většina hospodyněk. Enzymy hovězí žluči dokážou rozložit tuky a bílkoviny. Stačí skvrnu nejdříve namočit a poté potřít žlučovým mýdlem a promnout. Nechte působit 15 minut a potom prádlo opláchněte nebo vyperte v pračce.

Žlučové mýdlo seženete v Tescu.

Jak odstranit skvrny od třešní a rybízu?

Zákeřné skvrny od třešní a rybízu vyčistíte složitější cestou. Pokud si pokapete bílé tričko, pokapejte flek vodou, nalijte na něj prostředek na nádobí a nechte pár minut působit. Potom látku propláchněte, osušte utěrkou a použijte kyselinu citrónovou s vodou v poměru 1:2. Nechte ji působit 2 minuty, opláchněte a opět osušte utěrkou. V dalším kroku si připravte čpavek a skvrnu jím pokapejte. Skvrna může zčervenat, ale nelekejte se a pokapej

te skvrnu ještě peroxidem. Nechte minutku působit a naposledy opláchněte vodou s prostředkem na nádobí.

barevných látek skvrnu namočte, polijte prostředkem na nádobí, opláchněte a opět použijte kyselinu citrónovou. Zřeďte čpavek a skvrnu směsí potřete a dejte vysušit na slunce. Jestli skvrna nezmizela, použijte znovu zředěný čpavek a opět dejte na slunce. V posledním kroku ještě propláchněte látku ve vodě s prostředkem na nádobí.

Jak odstranit skvrny od borůvek?

Speciální kategorií jsou skvrny od borůvek. Postup se liší podle látky a materiálu. Jestli šťáva z borůvek skončila na koberci nebo na potahu, sáhněte po vlažné vodě a přidejte do ní čpavek. Jestliže jste si ušpinili hedvábnou látku borůvkami, použijte vodku zředěnou s vodou a látku do směsi na půl hodiny namočte. Pak vymácháte v teplé vodě a vyperete v pračce. Vlněné látky pokapané borůvkami vyčistíte citrónem a zašpiněné lněné oblečení vyčistí kyselé mléko.

Jak odstranit skvrny od mrkve, rajčat a barevné zeleniny?

Mrkvový flek nejdříve namočte do studené vody, poté na skvrnu přidejte prostředek na nádobí a properte. Jestli na látce zůstanou stopy po fleku, babskou radou je nechat působit sluníčko. Pověste nebo položte oblečení se skvrnou na sluníčko a nechte, ať flek vybělí.

Skvrny od barevné zeleniny, jako je třeba červená řepa, odstraníte čpavkem. Nakapejte čpavek přímo na skvrnu a kartáčem ho do látky vklepejte. V dalším kroku potřete skvrnu suchým tuhým mýdlem a až poté namočte do vody a důkladně opláchněte.

Jak odstranit skvrny od vína?

Skvrny od červeného vína posypte okamžitě solí, pak ještě můžete pokapat citrónovou šťávou, promnout a důkladně vyprat a vymáchat. Skvrnu od bílého vína vyperte v horkém roztoku prostředku na nádobí s trochou čpavku.

Na zaschlé skvrny od vína platí pěna na holení, kterou necháte působit půl hodiny a pak oblečení vymácháte ve vodě.

Jak odstranit skvrny od čokolády a kakaa?

Čerstvý flek od čokolády namočte do studené vody. Látky, které lze prát v pračce, potírejte i čpavkem. Na staré skvrny od čokolády je potřeba použít roztok: 1 díl technického glycerínu, 1 díl 3% čpavku a 1 díl vody. Pak namočte do studené vody a nakonec látku vymáchejte ještě ve vodě s trochou octu.

Další možností je mléko, kterým flek od čokolády potřete a pak vyperete v teplé mýdlové vodě.

Skvrny od kakaa zlikvidujete roztokem z půl litru vody a půl lžičky čpavku. Skvrnu tím potřete a necháme působit, pak vyperte.

Jak odstranit skvrny od kávy?

Na kávové skvrny použijte vlažnou vodu smíchanou s prostředkem na nádobí. Zkusit můžete skvrnu posypat solí a třít hadříkem. Jestliže jste si polili kávou například bílý ubrus, po vyprání ve vlažné vodě s prostředkem na nádobí ještě pokapejte peroxidem smíchaným s vodou a vyperte v pračce.

Jak odstranit skvrny od kečupu, hořčice, majonézy a omastku?

Na tyto mastné skvrny zabere obyčejný prostředek na nádobí. Naneste ho na skvrnu a pořádně ho do látky vetřete hadříkem. Nechte působit pár minut a poté naložte do horké vody s pracím práškem. Půl dne nechte odmočit a pak vyperte v pračce na 40 °C.

Další variantou je použití citronu nebo octa. Opět špinavé místo potřete octem nebo citrónem a nechte několik minut působit. Zase naložte do horké vody s pracím práškem. Půl dne nechte odmočit a pak vyperte v pračce na 40 °C

Pokud se skvrna od oleje či majonézy ne a ne pustit, mělo by na ni zabrat oblíbené žlučové mýdlo. Skvrnu namočíte, nanesete žlučové mýdlo, promnete a necháte tak čtvrt hodiny působit. Poté zase vyperete v pračce.

Vyberte si vhodné čistící prostředky a odstraňovače skvrn.

Jak odstranit žvýkačku z vlasů a oblečení?

Kdo má děti ví, že žvýkačka nalepená na oblečení nebo dokonce ve vlasech je problém a jen těžko se odstraňuje. Na žvýkačku na oblečení existuje více způsobů odstranění. Prvním je zmražení oblečení v mrazáku. Oblečení ale dejte do igelitového pytlíku a potom vložte na 2-3 hodiny do mrazáku. Pak žvýkačku lehce seškrábnete příborovým nožem nebo dřevěnou špachtlí.

Další možností je ponoření postižené látky do horké vody a v za pomocí kartáčku na zuby seškrabujete žvýkačku.

Použít k odstranění žvýkačku můžete i žehličku. Na žehlicí prkno položte nejdříve lepenku, kus krabice a na ni látku se žvýkačkou (na lepenku tou stranou se žvýkačkou). Pak už jen přežehlete a žvýkačka by se měla přilepit na lepenku.

Z vlasů jde žvýkačka odstranit o něco hůře. Pomocníkem vám bude sprejový deodorant. Pramen vlasů se žvýkačkou položte na jakoukoliv podložku a začněte stříkat deodorant, který by měl žvýkačku zmrazit. Rukou nebo hřebenem žvýkačku pomalu odstraňujte z vlasů za stálého stříkání deodorantu.

Jak na připálené hrnce?

Zdroj: chytre-bydleni.cz, prodamy.cz, jakcistit.cz, eshop.tierraverde.cz, wikihow.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.