Jak poznat vzácnou desetikorunu z roku 1993? Šance na její nalezení je mizivá, říká numizmatik

Desetikoruna z roku 1993, která je vzácná
Desetikoruna z roku 1993, která je vzácná
Foto: Se souhlasem AUREA Numismatika
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 10. 2020

Řada lidí je přesvědčena, že jsou majiteli vzácné desetikoruny z roku 1993, které se vlivem odlišné ražby staly cennými. V poslední dražbě se jedna z nich vydražila za astronomických 176 tisíc korun. Jenže podle numismatika Romana Veselého najít takovou desetikorunu v peněžence se rovná zázraku. "Šance, že by ji někdo našel, je opravdu mizivá," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník na platební prostředky.

Zpráva, že mezi lidmi koluje doslova poklad, je pravdivá. Ovšem realita je taková, že najít takový poklad se blíží téměř nule. "Běžné mince ročníku 1993 byly raženy v nákladu 69 997 000 kusů a ty mají všichni v peněžence. Jinak se nejspíš ani těch celých 1000 vzácných kusů do oběhu nedostalo, něco je možná v ČNB, a za těch skoro 30 let jich v oběhu zůstaly jednotky. Takže šance, že by jí někdo našel, je opravdu mizivá," zdůraznil Veselý, který redakci ŽivotvČesku.cz zapůjčil snímky, jak vzácné desetikoruny vypadají.

"Co není pravda, jak se všude uvádí, že vodorovná čára je výš, označení Kč je výrazně menší než na běžné minci - desetikoruně, proto když stojí na stejném základně jako u běžné mince, je pak to Kč pod čarou," upřesnil numizmatik Veselý.

Jak se z desetikorun staly vzácné kousky, na to existují dvě verze. Chyba na desetikoruně podle té první vznikla během přípravy v německém Hamburgu. "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu," uvedla již dříve mluvčí České národní banky Denisa Všetičková.

Podle druhé verze se mince dostaly do oběhu tak, že desetikoruna z roku 1993 byla vyražená v tzv. zkušební sérii. Do oběhu se jich z mincovny dostala jen tisícovka. „Vzniklo to tak, že nové mince dostávali v měsíčním předstihu seřizovači automatů, aby na nové mince stroje přeřídili. U této mince ale nastal problém, že písmena byla příliš malá a ani slepí je nerozpoznali hmatem. Na poslední chvíli se proto symbol KČ nechal zvětšit,“ uvedl před časem předseda pražské pobočky České numismatické společnosti Zdeněk Petráň.

Pokud jste našli ve své peněžence poklad, ověřte si podle snímku v galerii, jestli jde opravdu o vzácnou desetikorunu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.