Jak zbohatnout na Vánoce a udělat si štědrého Ježíška: Najděte tyto mince a bankovky a máte vyděláno

Desetikoruna z roku 1993, která je vzácná
Desetikoruna z roku 1993, která je vzácná
Foto: Se souhlasem AUREA Numismatika
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2020

Člověk občas po letech objeví tajné poklady třeba na půdě nebo ve sklepě, ale nejinak tomu může být v souvislosti třeba s naší peněženkou. Existuje totiž hned několik vzácných českých mincí a bankovek, které se nám shodou náhod mohou dostat do rukou, aniž bychom o tom věděli a jejich hodnota pak pro jejich nálezce bude znamenat pořádně štědré Vánoce.

Kdo by si nechtěl udělat krásné vánoční svátky a vydělat si v podstatě lusknutím prstu pořádné peníze. V Česku se totiž můžete dostat shodou náhod k několika vzácným mincím a bankovkám, které mají opravdu vysokou hodnotu. První z nich je desetikoruna z roku 1993, jejímiž typickými znaky, kromě samotného roku ražby, je příčná čára protínající písmena »Kč« vedle číslovky deset, která je o něco výše, než bývá zvykem u standardních desetikorun v oběhu. Vzácných kousků těchto mincí vznikla asi tisícovka.

"U této mince nastal problém, že písmena byla příliš malá a ani slepí je nerozpoznali hmatem. Na poslední chvíli se proto symbol KČ nechal zvětšit," popsal historii mince pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika. Jedna z takových se objevila v aukci dražební společnosti Antium Aurum a přesto, že její cena začínala na 5 tisících eur (tedy zhruba 135 tisících korun), vyšplhala se až na 176 tisíc korun.

Dalším klenotem je pak vzácná dvousetkoruna, která z vás udělá opravdu bohatého člověka . Opět se jedná o bankovku z roku 1993, která má jako charakteristický znak ochranný proužek, kde je nápis Republique du Zaire. "Myslím si, že existuje opravdu malá šance, že bankovka se dostane ještě do oběhu. V dokonalém stavu jsme ji prodali za 600 až 700 tisíc," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý. I tak naděje umírá jako poslední a takový poklad můžete nalézt třeba v odložených starých kouscích oblečení nebo starém pracovním stole. Ne nadarmo se říká: Kdo hledá, ten najde.

Třetím cenným kouskem je dvoutisícovka z platné série E, kterých existuje více jak dvanáct tisíc. Její hodnota se sice nešplhá do statisíců, ale její nálezce si i tak může vydělat. Ale jak takovou bankovku poznat mezi ostatními? Zásadní je označení série E 01 až E 23 a poslední z trojčíslí nesmí být vyšší než číslo 500. "Cena se pohybuje podle zachovalosti do deseti tisíc korun. Určitě stovky už jich budou odchyceny, ale ještě jich hodně zbývá. Lidé mají reálnou šanci ji najít," přiznal Roman Veselý z AUREA Numismatika pro ŽivovvČesku.cz.

Proto je čas, obzvláště teď před Vánocemi, prozkoumat nejen obsah peněženky, ale i kapsy kalhot a bund, šuplíky a zkrátka místa, která mohou představovat »odkladiště« ukrývající poklady, díky nimž si můžete udělat pořádně bohatého Ježíška. Jejich prozkoumání za to rozhodně stojí, protože existuje šance, že nějakou tu již zmíněnou vzácnou minci nebo bankovku skutečně objevíte. Říká se, že štěstí přeje připraveným a v tomto případě možná hledajícím.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.