Jak působit vyrovnaně a nad věcí. Třeba na první schůzce

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pexels
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021

Přijde vám, že vás lidé nerespektují a nevidí takové, jací jste? Změňte to pomocí pár tipů. Sepsali jsme pro vás hned 7 kroků, jak působit sebevědomě a sebejistě.

Oblečení je základ

Víte, že vás lidé odsoudí během prvních pár vteřin, co vás vidí? Oblečení a kvalitní boty není radno podceňovat. Jen díky nim můžete v lidech vyvolat pozitivní nebo negativní během takové chvilky. Proto se snažte nosit nezmačkané a voňavé oblečení. Vůbec nejde o značky, naopak to někdy spíše uškodí. Zaměřte se spíše na kvalitní materiály – bavlny, kašmír, vlna, alpaka a další.

Vizuální stránku nepodceňujte

Stejně jako oblečení, i naše tělo vyvolává určitou odezvu. Špinavé nehty, mastné vlasy a nepěstěná pleť jsou znakem nezájmu, což lidé neradi vidí. Hned si vás spojí s někým nespolehlivým, bez cílů, integrity a s nízkým intelektem. Tak určitě působit nechcete, že?

Proto se na sebe podívejte od shora dolů a změňte, co jde. Choďte upravení.

Asertivita se dá naučit

Skoro nikdo se nenarodí asertivní. Tuto dovednost se tedy naučíte i vy. Samozřejmě to chce trochu práce a energie, ale jednou ucítíte nejen změnu ve svém chování, ale i v chování lidí okolo vás. Proč? Protože lidé, kteří umí říkat ne, stojí si za svým, ale zároveň dokáží uznat chybu, to mají v životě jednodušší. Lidé nemají tendenci je manipulovat a ponižovat.

Asertivní a sebevědomí člověk ve svém životě nesnese nikoho, kdo jim nečiní radost. Nemají růžové brýle a neříkají si “ale on/a se změní”. Ví, jak to to je a bude.

Než zareagujete, nadechněte se

Reakce vyhnané do extrému jsou ty nejhorší. V naprosté většině neodráží realitu. A skoro ve 100 % jich člověk lituje. Proto je nesmírně důležité při hádkách a pálivých dialozích pravidelně dýchat a být víc v klidu. Když to člověk nedělá, v hádkách ponižuje, zesměšňuje, a to i sebe. Navíc často vytahuje nadávky. A ty opravdu hodně ubližují. Hlavně partnerům, dětem a kamarádům. Snažte se “chuť” pohotové reakce usměrnit a uvidíte, že se vyčistí hlava. Rychlejší reakce neznamená lepší reakce. Naopak.

Pevný stisk ruky aneb leklá ryba není IN

Na začátku článku jsme mluvili o oblečení a vizuální stránce člověka. Stejně tak je důležité podání ruky. Pokud ruku druhému pevně nestisknete, ale jen volně vložíte do dlaně, děláte obrovskou chybu. Pokud se totiž setkáte s někým, kdo ruku podává správně, nejspíš v něm vyvoláte vteřinovou nechuť a nelibost. A té se těžko zbavuje. Proto si ruku nenápadně otřete od potu a při pozdravu vřele stiskněte. Stačí 1-3 vteřiny a máte vyhráno.

Podávání ruky je vlastně docela věda. Často z toho poznáte, co má ten druhý za lubem.

Úsměvem nic nezkazíte

Nebojte se usmívat. Je to milé, příjemné a přátelské. A úsměv sluší opravdu každému. Samozřejmě ho nemusíte mít 24/7, ale když se hodí, vytaste ho. Hlavně, když někomu děkujete, omlouváte se nebo chcete ujistit, že něco není problém.

Pokud nechcete, zuby neukazujte, není to nutné.

Mimika, posturika a gestikulace

Neverbální komunikace ovlivňuje příjemce zprávy z 93 %. To je naprosto neuvěřitelné, protože jen zbývajících 7 % tvoří slova. Proto jsou ve zprávách a chatech smajlíci – člověk není schopen zprávu rozkódovat, aniž by slyšel hlas nebo viděl mimiku.

Když se s někým bavíte, vnímejte své i jejich neverbální signály. Poznáte, jestli daný člověk lže, není si jistý, je mu nepříjemně či nad něčím přemýšlí. Stejně tak lze rozkódovat, jaký má k vám vztah. Což oceníte při pracovních i romantických schůzkách, kde vám o něco jde.

Na internetu najdete mnoho různých příkladů, podle kterých své chování můžete změnit a působit sebejistě a nad věcí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.