Jak se nenakazit v Řecku? Návod Romana Prymuly, jak se vyhnout karanténě

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2020

Na dovolenou v Řecku nepotřebujete test na koronavirus, ve čtvrtek uvedl premiér Andrej Babiš. Ovšem ze strany Řecka zatím k oficiálnímu uvolnění opatření nedošlo. Řecko je cílovou destinací pro tisíce Čechu, kteří míří na dovolenou, a nařízení o nutnosti prokázat se negativním testem ne starším než 72 hodin platí zatím nejen pro ně, ale současně i občany Švédska, Belgie, Španělska, Nizozemska. U některých lidí stále panují obavy z nákazy. Redakce ŽivotvČesku oslovila Romana Prymulu, který radí, jak se na dovolené nenakazit.

Řada Čechů se těší, že se svými nejbližšími vyrazí na dovolenou do Řecka. Současný epidemiologický stav je v tuzemsku mírně znepokojivý. I to je důvod, proč Řecko pro turisty nejen z Česka nařídilo povinnost testů. Někteří dovolenkáři se také obávají, že právě na dovolené mohou přijít k nákaze.

Češi se ale mohou zůstat v klidu. Klíčová postava v boji s epidemií koronaviru v Česku Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz prozradil, jak minimalizovat potenciální možnost nákazy a vyhnout se případné dvoutýdenní karanténě.

"Optimální dovolená je v pronajatých apartmánech, kde příkladem rodina roušku nemusí nosit. Předpokládám, že k moři si ji brát nebudou a v prostorách apartmánu ke kontaktu s dalšími lidmi nedojde. Případně je vhodné volit apartmány, kde je menší počet rodin," má jasno Roman Prymula v otázce, jak předejít nákaze nového typu koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Důležité jsou rozestupy

"Lidé by rozhodně měli dbát na plážích nějakých rozumných rozestupů. Tedy vyhýbat se místům, kde dochází k nějakému vyššímu nakupení lidí," zdůraznil Prymula, že lidé by situaci neměli podceňovat.

Mnoho lidé ale před apartmány upřednostní kempy. I pro ně má Prymula návod, čím by se měli řídit, aby došlo k minimálním rizikům.

"V kempech by lidé měli mít pravidla. V kempech je to trošku volnější a dochází tam právě k nakupení lidí. Ať už jde o společné toalety, nějakou restauraci pro návštěvníky kempu a podobně. Často jsou vidět karavany vedle sebe a děti se shlukují na tamních hřištích a podobně. Tam by lidé měli být obezřetní," dodal Roman Prymula, jak si z Řecka neodvézt nepříjemnou nákazu, která může představovat komplikaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.