Jak to bude v červnu s počasím, upřesnil meteorolog Dominik Novotný. S určitou šancí lze očekávat tropické dny

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2024

Květen dobíhá ve své finálové části do cíle a pomyslnou štafetu předá svému kolegovi - tím je červen. Pro ŽivotvČesku.cz dlouhodobý výhled na zmíněný měsíc vypracoval zkušený meteorolog Dominik Novotný ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí Meteocentrum. Z jeho předpovědi vyplynulo, že červnové teploty budou pro milovníky tepla už zajímavé.

Podle nejnovějších výstupů dlouhodobých modelů meteorologové z Meteocentra očekávají, že červen bude s největší pravděpodobností buď průměrně, či mírně nadprůměrně teplý měsíc.

"Víceméně bez významných extrémů," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ostřílený odborník přes počasí Dominik Novotný.

"S určitou šancí samozřejmě lze očekávat tropické dny, které jsou pro červen již charakteristické. V dohledné době tomu zatím ale nic nenasvědčuje. Maximální teploty se budou pohybovat spíše v rozmezí 20 až 25 °C. Noční teploty budou klesat k 12 nebo 11 °C. V dlouhodobém klimatologickém normálu (za roky 1991-2020) je průměrná červnová teplota 16,5 °C. Průměrné denní teploty v první dekádě měsíce se pohybují mezi 16 a 17 °C, ve druhé a třetí se již blíží k 18 °C," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Dominik Novotný z portálu Meteocentrum, kde se dlouhodobým výhledům věnují zkušení experti.

V červnu podle dlouhodobého srážkového normálu na území ČR spadne 82 mm srážek. "Z hlediska srážek očekáváme červen oproti dlouhodobému normálu průměrný, s menší šancí i nadprůměrný," popsal meteorolog pro ŽivotvČesku.cz.

"V první třetině měsíce spadne s nejvyšší pravděpodobností kolem 20 mm srážek, druhá dekáda může být i srážkově podprůměrná a je očekáváno spíše 15 mm srážek, poslední dekáda by mohla být srážkově nejbohatší. Srážkovým úhrnům samozřejmě mohou přispět významnou měrou přeháňky a bouřky, které jsou ale lokální záležitostí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Dominik Novotný s tím, že nejméně srážek se očekává obecně v týdnu od 10. do 16. června. Všechny uvedené hodnoty představují celorepublikový průměr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.