Jak to bude v úvodu roku 2023 s inflací. Poradce premiéra Petra Fialy nastínil jízdní řád chudoby v ČR

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2022

Meziroční inflace v ČR v červenci potřinácté za sebou zrychlila, meziměsíční růst cen zboží a služeb byl ale nejslabší od února. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 1,3 procenta a meziročně o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl téměř v polovině měsíce Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků červencová data byla díky menšímu tempu zdražování překvapením. Shodli se ale, že vrcholu inflace ještě nedosáhla, záležet bude i na vývoji cen energií. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila poradce premiéra a ekonoma Štěpána Křečka ohledně inflace a finanční situace v ČR v úvodu roku 2023. Podle něj se situace mírně zlepší.

Loni v červenci meziroční inflace činila 3,4 procenta a postupně zrychlovala až na nynějších 17,5 procenta, což je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993. Podle statistiků nejvíce zdražily energie a potraviny. Úhrnem ceny zboží proti loňskému sedmému měsíci vzrostly o pětinu a ceny služeb o 14 procent.

V úvodu dalšího roku by situace v ČR měla být mírně lepší. Alespoň si to myslí ekonom Štěpán Křeček. "V prvé řadě je potřeba říci, že žádná krize netrvá na věky. A i když žijeme v mimořádně nepříznivé době, tak i ta jednoho dne skončí. Již v příštím roce by měla být inflace nižší než v letošním roce. A to z důvodu, že řada lidí bude šetřit, bude si vytvářet finanční rezervy a bude méně utrácet. Obchodníci, aby vyprázdnili své sklady, budou muset zlevnit své zboží. Začátkem nového roku přejde mnoho zboží do klasických povánočních výprodejů. Další výrazné zlepšení přijde po konci topné sezóny, kdy se sníží potřeba využití energií. To znamená, že v momentě, kdy dojde ke snížení poptávky na energetickém trhu, mělo by dojít i ke zlepšení cenové situace, ale je to zatím s velkým otazníkem, protože nevíme, jak se bude chovat Vladimir Putin, jaké bude počasí, to jsou faktory, které jen těžko lze predikovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti.

Na rozdíl od minulých měsíců se v prvním prázdninovém měsíci ve spotřebním koši našlo ale větší množství oddílů či položek, u kterých meziroční cenový růst zpomalil. Týkalo se to například oděvů a obuvi či alkoholu a tabáku. V dopravě zastavilo zrychlování růstu cen aut a zmírnilo zdražování paliv. Zpomalil i růst nákladů na vlastnické bydlení. "V neposlední řadě pak růst cen dovolených, který táhl meziměsíční inflaci, odpovídal běžnému cenovému navýšení, a tak nepřispěl k dalšímu navýšení meziroční inflace," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat ČSÚ nejvíce připlatili za máslo. Za kilogram zaplatili o 34,6 koruny více, tedy 249,5 Kč, v meziročním srovnání zdražil kilogram másla o 62,5 koruny. Po másle peněženky nejvíce zatížila cena sýru eidamská cihla, zákazníci za ni v červenci proti lednu vydali zhruba o 25 korun více, konkrétně 208,2 koruny za kilogram. V porovnání s loňskem zdražila o 44,9 koruny. Procentuálně vzrostla nejvýrazněji cena hladké pšeničné mouky, a to o 50,5 procenta na 23,3 koruny.

Proti srpnové prognóze České národní banky byla meziroční inflace o 1,32 procentního bodu nižší. Podle banky se na ní nejvýrazněji podílely ceny potravin, v menší míře jádrová inflace, regulované ceny a ceny pohonných hmot. Ředitelka odboru měnové politiky ČNB Dana Hájková uvedla, že do zdražování potravin se promítá mimo jiné rusko-ukrajinská válka, a to kvůli výraznému zdražení agrárních komodit, které odráží rostoucí náklady na energie a roli Ukrajiny ve světové produkci pšenice. Ruská invaze na Ukrajinu ovlivňuje i nárůst burzovních cen energií na mimořádné hodnoty.

ČNB ale očekává, že inflace bude v nadcházejících měsících kulminovat lehce nad 20 procenty. Cenový růst pak podle ní začne zvolňovat, protože mimo jiné klesne kupní síla domácností. "Na horizontu měnové politiky, jímž je v letní prognóze první polovina roku 2024, se inflace sníží až do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB," dodala Hájková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.