Jak vidí covid herec Tomáš Töpfer: Některá divadla nepřežijí. Vzniknou nová a vyklíčí znova, říká

Herec a ředitel divadla Tomáš Töpfer
Herec a ředitel divadla Tomáš Töpfer
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

Nouzový stav a s ním související vládní nařízení kromě gastropodniků uzavřely také veškeré kulturní a vzdělávací instituce. Aktuálně je řada umělců bez práce. Herec, režisér a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer (69) pro ŽivotvČesku.cz prozradil svůj pohled na současnou situaci, která není nikomu příjemná.

Tomáš Töpfer patří k mimořádně talentovaným hercům. Má za sebou na dvě stě rolí. Aktuálně se více věnuje manažerské funkci v pozici ředitele Divadla na Vinohradech. A současnou situaci vnímá tak, že je nepříjemná, ale musí se přečkat.

"Nejsme v tom sami. Dnes je spousta jiných profesí, které mají pozastavenou činnost. Situace je to samozřejmě nepříjemná. Teď musíme všichni trpělivě a odpovědně dodržovat všechna hygienická opatření, i když můžeme ve skrytu duše o jejich účinnosti pochybovat. Nic jiného nám nezbývá. Už se ale těšíme na naše diváky, kteří nám chybí stejně, jako jim v současné době chybíme my," řekl pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Töpfer, který funkci ředitele divadla vykonává od roku 2012. Zároveň působí také jako pedagog na pražské DAMU. V roce 2015 získal v habilitačním řízení titul docent.

Osobně Töpfer nemá obavy z toho, že by koronavirová krize výrazně poznamenala kulturu do budoucna, i když je přesvědčený, že její zastavení jí ublížilo. Na otázku, zda může současná doba hereckou branži či divadelní nějak ovlivnit do dalších let, otevřeně odpovídá, že divadlo přežilo mnohem tvrdší a zásadnější doby.

"Kdybych byl sociolog, nebo filosof, možná bych vám uměl odpovědět. Jako herec vím, že divadlo přežilo tisíce let. Přečkalo doby těžké a mimořádné. Církevní zákazy, války, mor, choleru, Španělskou chřipku, okupaci, totalitu a přečká i covid. Možná, že některá divadla tu ekonomickou krizi nepřežijí, ale nemám strach. Vzniknou nová a vyklíčí znova, jako tráva, kterou někdo pošlapal," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný umělec, kterého český divák pro jeho nadání má ve velké oblibě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.