Jak vzniká mutace a proč je nebezpečnější. Evoluční biolog Jaroslav Flegr vysvětlil, proč vir mění podobu

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2021

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procentech. Málokdo ovšem tuší, proč vir mění svou podobu. "Vir mění prostřednictvím mutací svou podobu, protože se mění vlastnosti jeho prostředí a podmínky pro jeho úspěšné šíření," řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Odborníci mluví o tom, že v Česku je už kromě britské mutace viru pravděpodobně prozatím ve velmi malé míře přítomna i jihoafrická varianta viru. Ta je stejně jako britská také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost dosavadních vakcín proti jihoafrické mutaci má být výrazně nižší.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného evolučního biologa Jaroslava Flegra, aby vysvětlil, proč k mutacím viru vlastně dochází. "Mutace vzniká chybou při kopírování genů a je co do směru svého působení na vlastnosti viru zcela náhodná. Většinou mu škodí. Ale přirozený výběr následně určí, které mutace se budou v prostředí úspěšně šířit a které vymizí. Například v létě budou úspěšnější mutace, které se šíří kapénkami, v zimě, kdy se kapénky snadno mění na aerosol, zase mutanty, co se šíří aerosolem. Šíření aerosolem je mnohem účinnější, proto jsou zimní mutanty infekčnější. Výsledek evolučního zápasu můžeme ovlivnit i protiepidemickými opatřeními. Když budeme platit osobám v karanténě 100 % mzdy, budou karanténu dodržovat a v populaci se budou díky tomu šířit "hodné" (málo virulentní) mutanty, které si budou svého nakaženého šetřit, aby se na testování vůbec nedostal. Když dáme lidem v karanténě jen 60 % mzdy, budou se často karanténě vyhýbat, i když jim nebude dobře, a ani nebudou hlásit hygieně své kontakty. V důsledku toho se budou šířit zlé (virulentní) mutanty, které budou způsobovat těžký průběh nemoci," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jaký podíl nových případů má na svědomí takzvaná britská mutace, české úřady zatím nezveřejnily. Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.