Jaká bude letos zima? Konzultantka počasí Dagmar Honsová odpověděla, co napoví

Profimedia
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 11. 2021

Na 11. listopadu v Česku připadají oslavy svátku svatého Martina. Ty má leckdo spojené se svatomartinskými pochutinami, především pak s husí pečínkou, lidé je měli ale od pradávna spojené především s počasím. Podle toho, jak bylo na svatého Martina, se měla odvíjet zima. "Ve čtvrtek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, jaká by podle předpovědi na čtvrtek měla být letošní zima.

Zcela původně sloužila pranostika o svatém Martinovi hospodářům k odhadu toho, jaké bude v zimě počasí a k ukončení venkovních zemědělských prací. Svatý Martin na bílém koni, jak ho známe dnes, vznikl až v 19. století. "Podle původních pranostik období od 10. do 27. listopadu nazýváme martinsko-kateřinským chladným obdobím," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Lidé v minulosti předpovídali zimní počasí podle toho, jak bylo na svatého Martina. "Pokud svatý Martin přijíždí na běloušovi, tedy padá-li sníh, bude zima průměrná. Přijede-li na temnošedém koni, tedy pokud je mlha, bude zima hodně proměnlivá. Přijede-li na žlutohnědém koni, jinými slovy pokud je sucho, přijde tuhá zima. Pokud přijede na červenohnědém koni, tedy je-li teplo, bude prý zima mírná," upřesnila meteoroložka, jak si lidé vysvětlovali svatomartinské počasí.

Letos nás 11. listopadu podle konzultantky počasí čeká inverzní charakter počasí - zejména po ránu mlhy a nízká oblačnost, během dne místy jasno až polojasno. "Ve čtvrtek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při vyjasnění -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, pod mlhou bude kolem 5 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak letos bude na svatého Martina.

Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálních dat eviduje k sobotnímu večeru 31.022 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) na tiskové konferenci označil aktuální vlnu za epidemii neočkovaných. Podle imunologa je ale příčina stoupajících počtů nakažených, hospitalizovaných i zemřelých v něčem jiném. "Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Tento týden bude ve znamení deště a ochlazení. V úterý odpoledne a navečer vydatněji zaprš...

Podle původní pranostiky to tak vypadá, že letošní zima bude proměnlivá. Nejde ale o výhled, na který by se dalo přímo spoléhat. "Tato pranostika má ještě nižší vypovídající schopnost než sezónní výhledy počasí," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu