Jaká bude letos zima? Konzultantka počasí Dagmar Honsová odpověděla, co napoví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Na 11. listopadu v Česku připadají oslavy svátku svatého Martina. Ty má leckdo spojené se svatomartinskými pochutinami, především pak s husí pečínkou, lidé je měli ale od pradávna spojené především s počasím. Podle toho, jak bylo na svatého Martina, se měla odvíjet zima. "Ve čtvrtek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, jaká by podle předpovědi na čtvrtek měla být letošní zima.

Zcela původně sloužila pranostika o svatém Martinovi hospodářům k odhadu toho, jaké bude v zimě počasí a k ukončení venkovních zemědělských prací. Svatý Martin na bílém koni, jak ho známe dnes, vznikl až v 19. století. "Podle původních pranostik období od 10. do 27. listopadu nazýváme martinsko-kateřinským chladným obdobím," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Lidé v minulosti předpovídali zimní počasí podle toho, jak bylo na svatého Martina. "Pokud svatý Martin přijíždí na běloušovi, tedy padá-li sníh, bude zima průměrná. Přijede-li na temnošedém koni, tedy pokud je mlha, bude zima hodně proměnlivá. Přijede-li na žlutohnědém koni, jinými slovy pokud je sucho, přijde tuhá zima. Pokud přijede na červenohnědém koni, tedy je-li teplo, bude prý zima mírná," upřesnila meteoroložka, jak si lidé vysvětlovali svatomartinské počasí.

Letos nás 11. listopadu podle konzultantky počasí čeká inverzní charakter počasí - zejména po ránu mlhy a nízká oblačnost, během dne místy jasno až polojasno. "Ve čtvrtek bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo. Během dne místy polojasno. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C, při vyjasnění -2 °C. Odpolední teploty vystoupí na 6 až 10 °C, pod mlhou bude kolem 5 °C," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak letos bude na svatého Martina.

Podle původní pranostiky to tak vypadá, že letošní zima bude proměnlivá. Nejde ale o výhled, na který by se dalo přímo spoléhat. "Tato pranostika má ještě nižší vypovídající schopnost než sezónní výhledy počasí," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.