Reklama:

Epidemii způsobují očkovaní, kteří si myslí, že nemohou být infekční. Jsou to nevědomí vrazi, říká imunolog Šinkora

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2021

Ministerstvo zdravotnictví podle aktuálních dat eviduje k sobotnímu večeru 31.022 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) na tiskové konferenci označil aktuální vlnu za epidemii neočkovaných. Podle imunologa je ale příčina stoupajících počtů nakažených, hospitalizovaných i zemřelých v něčem jiném. "Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora.

Reklama:

Stále častěji se začínají objevovat zprávy o očkovaných lidech, kteří se i přes ochranu vakcínou nakazili koronavirem. Velkou diskuzi ohledně efektivity vakcín rozjela nákaza očkované Terezy Kostkové (45), později pak Haliny Pawlowské (66), která má za sebou rovněž dvě dávky vakcíny. Obzvláště podle neočkovaných jde o jasný důkaz, že i očkovaní by se měli před vstupem na hromadné akce či do restaurací a hospod testovat. To by bylo vhodné i podle imunologa Jiřího Šinkory, který, jak sám tvrdí, od počátku očkovací akce věděl, že vakcína může zabránit těžkému průběhu nemoci, ale nákaze ne.

Reklama:

"Když jsem se dozvěděl, jaký to bude typ vakcín, takzvaný intramuskulární, tak bylo jasné, že nemohou zabránit tomu, aby se očkovaný nenakazil na sliznicích a nešířil to po určitou dobu dál. Nitrosvalová injekce vytvoří protilátky uvnitř těla, které brání tomu, aby člověk dostal těžký průběh, když virus pronikne pod povrch. To ani není jeho existenční plán, proniká pod povrch pouze v případech, kdy tělo nezafunguje tak, jak proti respiračnímu viru má. Vakcína je dobrá, aby chránila svého příjemce před těžkým průběhem, tím končí veškerá její funkce. Jednoho dne se možná ukáže, že očkovaní byli stejně infekční jako neočkovaní. Já si nemyslím, že by vakcína mohla zabránit tomu, aby se člověk infikoval a stal se přenašečem," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog.

Podle odborníků by se nyní díky očkování neměla opakovat situace z jara, kdy byly nemocnice zahlcené pacienty s koronavirem a umíralo jich i víc než 200 za den. Zájem o očkování opět stoupl, například v sobotu zdravotníci aplikovali 12.697 dávek vakcíny proti covidu, tedy zhruba o 3700 víc než před týdnem. Šinkora apeluje na očkované, aby si nemysleli, že jsou proti nemoci zcela imunní a nemohou ji dále šířit.

"Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc. To jsou takové časované bomby, dokonce bych řekl nevědomí vrazi. Tihle lidé jdou ke své babičce s přesvědčením, které jim vláda namluvila, že ji nemohou nakazit a oni ji nakazí. To je neuvěřitelně šílená situace, když člověk, který se v tom nevyzná, dostane dva nebo i tři ďobance do ramene a myslí si, že nikoho nenakazí. To je přesně ten důvod, proč se nám to takhle šíří a proč jsou infikováni ti senioři. Myslím si, že dnes už každý s IQ alespoň 80 ví, že když jde k seniorovi, měl by se alespoň otestovat. Očkovaný si myslí, že nemůže nikoho nakazit, ale může. Výbuch této epidemie je právě díky tomu, tuto epidemii způsobují očkovaní, kteří si myslí, že nemohou být infekční," vysvětlil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz, co podle něj stojí za stoupajícími počty nakažených.

Po více než roce a půl s pandemií a s ní souvisejícími opatřeními lidé ztratili na opatrnosti. "Loni jsme se už touhle dobou chovali zodpovědně, omezovali jsme sociální kontakt a příliš nechodili za seniory, dnes se opatření vůbec nedodržují. Přijdu na benzínku a mám tam respirátor jen já, kde se to dodržuje, tak to jsou supermarkety a možná některá kina. Jinde to ale nejede, každý si myslí, že je po všem. Ono je po všem, akorát že nám zemře ještě tak 5 tisíc seniorů," upřesnil imunolog pro ŽivotvČesku.cz, jakou daň na životech si covid-19 ještě vybere.

Odborník má za to, že nošení roušek a respirátorů zatočilo s imunitou. "Co se tady propáslo, tak to bylo očkování seniorů nad 60 let v době, kdy na to byl čas, řekněme od dubna do začátku září. Většina lidí se chová tak, jako kdyby tu žádný koronavirus nebyl, ale je jich tady pět, čtyři staré a jeden nový. Šíří se všechny stejně. Já mám neustálé respirační potíže od začátku září a jsem testovaný, takže vím, že to není covid-19. Jsou to jiné viry, protože jsme se jim rok vyhýbali, tak se nás nyní pokoušejí sežrat, protože naše imunita na ně zapomněla. Teď to všichni prožíváme hůř," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora, proč je letošní sezóna respiračních chorob silná.

Imunita seniorů není tak silná jako u mladých lidí a imunolog Jiří Šinkora proto apeluje na ty, kteří nemoc neprodělali, aby se proti ní nechali očkovat. "Respirační virus, aby vás ve stáří nezabil, musíte potkat v mládí. Když se to nepovede, tak mnoho lidí zemře, tak to funguje. Čísla se nesníží, infikuje se mnoho lidí, ale otázka je, kolik zemře seniorů. Kdybychom vzali nejčernější scénář a zemřelo jich 10 %, tak zemře dalších 30 tisíc lidí a to z jednoho prostého důvodu. Nepotkali to jako děti, nešli se očkovat a nakazili se, přes to nejede vlak. Člověk nad 60 let nemá ty buňky, které viry zabíjejí na potkání. Má jen paměť a ta je k ničemu, protože si tohle nepamatuje. Pokud senioři nejsou imunní, ať se nechají očkovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: