Otevřeně o epidemii s Václavem Hořejším: Bez obalu řekl, jak budou vypadat letošní Vánoce. Jeho slova nejsou příznivá

Autor: ŽivotvČesku | Václav Hořejší
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2021

Třídílný seriál s profesorem imunologie Václavem Hořejším (72), v němž uznávaný odborník odpovídá na otázky ohledně očkování, covidu-19, mutací viru, ale také odhadl, jak to bude s epidemií v budoucnu, v pátek spatřil světlo světa. Redakce ŽivotvČesku.cz v každém díle přináší čtenářům pohled experta na vše okolo epidemie nového typu koronaviru, který je nadále pro řadu lidí - zejména pro ty neočkované - hrozbou.

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz ve druhém díle seriálu nazvaném 3 otázky a odpovědi s Václavem Hořejším položil tyto tři dotazy:

  • Jaké budou letošní Vánoce ohledně epidemie?
  • Která protiepidemická opatření mohou v tuto chvíli zpomalit epidemii?
  • Je na místě obava, že vir zmutuje do infekčnější podoby?

A hned v úvodu mnozí nebudou z odpovědi českého molekulárního imunologa, mikrobiologa, biochemika a vysokoškolského pedagoga potěšeni. Kdo totiž očekává, že současná vlna epidemie do zimy zmizí, bude slovy Václava Hořejšího nemile překvapen.

Možná předobrazem toho, jak mohou vypadat letošní vánoční svátky, jsou aktuální data ohledně vývoje epidemie. V pátek laboratoře v Česku odhalily 9208 případů onemocnění covid-19, což je o téměř 800 víc než ve čtvrtek. V mezitýdenním porovnání je nárůst vyšší zhruba o 3500. Přibývá také zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich celkový počet od začátku epidemie se blíží 31.000. 

S růstem počtu nakažených stoupá také počet hospitalizovaných s koronavirovým onemocněním, některé nemocnice proto musí omezovat péči. Ministerstvo v pátek evidovalo v nemocnicích 2611 nakažených, z toho 356 ve vážném stavu. Naposledy bylo s koronavirem hospitalizováno více lidí počátkem letošního května. Před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 1557 pozitivních, ve vážném stavu jich bylo o 155 méně.

Jedinou efektivní zbraní proti onemocnění covid-19 v současnosti je očkování. Zdravotníci v pátek podle dat ministerstva aplikovali 53.005 dávek vakcíny. Více jich naposledy rozdali 9. srpna. Denní počty očkovaných začaly výrazněji růst v druhé polovině října.

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.