Konec slušného ministra: Umírají lidé, tohle není žádná hra. Adam Vojtěch vlepil morální facku rebelujícím provozovatelům restaurací

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Ministerstvo zdravotnictví reagovalo na prudké nárůsty počtu pozitivních záchytů v souvislosti s onemocněním covid-19 zpřísněním některých opatření. Od 1. listopadu je v platnosti nařízení, podle kterého má personál restaurací a podobných provozů povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů. Někteří provozovatelé se ale rozhodli opatření ignorovat. Mezi takové patří i restaurace Šeberák, do níž v pondělí reportér portálu ŽivotvČesku.cz vyrazil situaci zkontrolovat, a zjistil, že personál po hostech skutečně nic nevyžaduje a obsluha sama nenosí respirátory. Ministr Adam Vojtěch (35) se vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz k tomu, jak počínání rebelujících provozovatelů gastro zařízení vnímá. A tentokrát tvář slušného ministra razantně změnil.

Že umírají lidé, že se opět v některých regionech omezuje nemocniční péče a také že nad Vánoci visí otazník dalších nepříjemných restrikcí? No a co. To je přístup některých provozovatelů restaurací, kteří nepříznivý vývoj epidemie možná vnímají jako zábavnou hru a vládní opatření zcela úmyslně ignorují.

O tom se přesvědčil i reportér portálu ŽivotvČesku.cz, který zavítal do známé restaurace Šeberák v pražských Kunraticích, jejíž majitel Jakub Olbert opakovaně uvedl, že kontrolovat klienty nemá v plánu a vítaní jsou i lidé bez očkování a bez respirátoru. V rámci reportáže se novinář v pondělí přesvědčil, že v podniku ignoraci nařízení myslí zcela vážně. Nejde ale o jediný podnik, kde si s protiepidemickými opatřeními nedělají starosti. Zástupci iniciativy Chcípl PES na své tiskové konferenci v úvodu týdne oznámili, že dodržovat je nehodlá dalších zhruba 400 restaurací. 

Pro ŽivotvČesku.cz se směrem k provozovatelům gastronomických zařízení, kde k opatřením přistupují odmítavě, vyjádřil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Přijde mi to velmi sobecké. Na druhou stranu bych ale chtěl velmi poděkovat většině provozovatelů restaurací, kteří jsou zodpovědní. Viděl jsem vyjádření řady z nich, kdy opatření vnímají jako smysluplná a naopak k nim přistupují tak, že mají za cíl ochránit provoz před nepříznivými dopady epidemie. Hlavním cílem je, abychom zpomalili šíření nákazy, to je potřeba si uvědomit a z tohoto pohledu mi chování některých provozovatelů restaurací, kteří ignorují opatření, přijde skutečně sobecké," popsal šéf rezortu důrazným tónem a pokračoval: "O to více v době, kdy nám narůstají počty pozitivních záchytů, hospitalizací a úmrtí. Póza provozovatelů, že nebudou kontrolovat bezinfekčnost hostů, není správná a patrně nepochopili, že to není žádná hra a že jde o lidské životy. Opatření nezavádíme z důvodu, že bychom z toho měli radost nebo že bychom chtěli někoho šikanovat. Děláme to, protože nechceme, aby umírali lidé, šířila se tady epidemie a docházelo k zahlcení systému nemocnic. To by si měli všichni, včetně rebelujících provozovatelů restaurací, uvědomit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch a z jeho hlasu se dalo vyčíst nepochopení pro to, jak někdo může být lhostejný k tak závažné situaci, která má nejen zdravotní a ekonomický, ale i celospolečenský dopad.

V úterý přibylo 9902 nových případů onemocnění covid-19, což je nejvyšší počet od konce března. O týden dříve testy odhalily 6285 pozitivních záchytů. Aktuální data ukazují, že epidemie nebrzdí a vyvíjí se směrem ke scénáři, v němž hrozí další zpřísnění opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.