Na opatření kašleme, dejte si raději řízek. Reportér vyrazil do rebelující restaurace Šeberák, kde bezinfekčnost hostů neřeší. Tohle se dělo uvnitř

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 11. 2021

V hospodách a restauračních zařízení by měli hostinští a provozovatelé od 1. listopadu po svých hostech vyžadovat předložení potvrzení o tzv. bezinfekčnosti. Některé restaurace předem oznámily, že vládní nařízení budou ignorovat. Jedním z rebelujících podniků je také restaurace Šeberák v pražských Kunraticích. Reportér portálu ŽivotvČesku.cz v pondělí vyrazil na oběd zjistit, zda personál svým hostům opravdu umožní návrat do »starých časů«, kdy se v hospodách nic nehlídalo a přijít mohl každý, kdo měl peníze. "Na vládní nařízení kašleme, nic nekontrolujeme, ani kontrolovat nebudeme," vysvětlila obsluha známé restaurace Šeberák, kde je majitelem nejznámější rebelant Jakub Olbert.

Jedním z rebelujících podniků, který předem avizoval, že hosty kontrolovat rozhodě nebude, je kunratická restaurace Šeberák. Majitel podniku Jakub Olbert opakovaně uvedl, že kontrolovat klienty nemá v plánu, že vítaní jsou i lidé neočkovaní a bez respirátoru. Hostinský pak považuje zásahy státu do chodu gastronomických služeb a podniků za protiprávní.

Reportér webu ŽivotvČesku.cz vyrazil v pondělí na oběd s tím, že předpokládal, že do podniku zřejmě zavítá kontrola, která bude řešit, proč restaurace vládní nařízení nerespektuje.

Tohle se dělo uvnitř:

11:20 - Přijel jsem na místo a před restauraci Šeberák jsem se potkal s kolegy z dalších médií, kteří také čekali na to, zda proběhne nějaká kontrola ze strany státu.

11:30 - Vcházím do restaurace a úmyslně jsem nepoužil respirátor, zajímalo mě, zda mi někdo z personálu připomene, že si mám v uzavřeném prostoru dle opatření ministerstva zdravotnictví chránit dýchací cesty. Neozval se ale nikdo. Jsem očkovaný, takže do restaurace bych mohl i tak, ale potvrzení o mém zdravotním stavu nikoho nezajímalo, nikdo se na něj neptal. Zajímavostí rozhodně bylo, že nikdo z milého personálu povinný respirátor nasazený neměl rovněž.

11:32 - Usedl jsem ke stolu, kam mě nasměrovala usměvavá obsluha a vybíral si z širokého menu. Připadal jsem si, že sedím v hospodě, kde snad o covidu ani nikdy neslyšeli.

11:34 - Objednal jsem si holandský řízek s kaší a okurkou, k tomu malé točené pivo. V restauraci bylo asi 25 hostů, všichni bez respirátorů, všichni zcela v klidu sledovali dobře naladěnou a milou obsluhu.

11:45 - Skvěle jsem se najedl, k účtu lehce přes dvě stovky přihodil drobné spropitné. Na dotaz při placení, zda bezinfekčnost se tu nekontroluje, jsem dostal odpověď: "Na kontroly kašleme, nic a nikoho nekontrolujeme a kontrolovat nebudeme," řekl mi číšník s úsměvem na tváři a sebral peníze za útratu a šel vstříc dalším hostům, kteří si přišli na vlastní kůži zkusit, jak vypadala gastronomie, než přišel koronavirus.

11:50 - Vycházím z restaurace, loučím se s kolegy, kteří připraveni s kamerovou technikou stále očekávali, že do restaurace Šeberák se dostaví hygiena v součinnosti s policií.

A jak vysvětluje majitel restaurace Jakub Olbert, že vládní opatření v jeho podniku neplatí? "Je to jednoduché, my to nařízení dodržovat nebudeme a jsou k tomu tři důvody. To nařízení je opět protiústavní a diskriminační, zasahuje určitou skupinu lidí, aniž by bylo odůvodněno proč. Zaprvé je plošné a Nejvyšší správní soud už několikrát říkal, že plošná nařízení nemají podporu ani v pandemickém zákoně, ani v zákoně o ochraně zdraví. Zadruhé je to absence práva na straně majitele a zaměstnanců, vyžadovat informace o zdravotním stavu našich zákazníků. Je to nesmysl, v tu chvíli porušujeme zákon, kdy lidi na základě něčeho diskriminujeme, nemáme na to právo. Za třetí, vláda ani nikdo z jejích odborníků za rok a půl neprokázali, že by restaurace byly prvním místem, kde se nákaza šíří, čili to, že si znovu vybrali restaurační zařízení je jen důsledek toho, že to dělají na základě emočních rozhodnutí, ale nemají podkládající data," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jakub Olbert s tím, že u něj v podniku najde místo každý, kdo se chce dobře najíst a napít.

Co od pondělí 1. listopadu platí:

O povinnosti personálu restaurací kontrolovat bezinfekčnost hostů rozhodl končící kabinet premiéra Andreje Babiš (67) 20. října. Opatření vyvolalo kritiku některých hospodských, podle nichž stát přenáší odpovědnost za šíření epidemie na majitele a provozovatele gastro služeb. Restrikce podle nich povedou k úbytku hostů a poklesu tržeb.

  • Personál restaurací by od pondělí neměl obsloužit nikoho, kdo není očkovaný proti covidu-19, toto onemocnění v posledním půlroce prokazatelně neprodělal, případně nemá platný negativní test na koronavirus. Bezinfekčnost mohou hosté prokázat také tím, že na místě podstoupí samotest. Ke kontrole dokladů o bezinfekčnosti může obsluha restaurací využít aplikaci čTečka pro mobilní telefony.
  • Za porušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. Kontrolovat jeho dodržování mohou krajské hygienické stanice a policie. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová již na tento týden ohlásila rozsáhlé kontroly. V každém okrese bude v terénu jedna až dvě kontrolní skupiny.
  • Dále se také zkracuje doba platnosti testů na covid-19. Negativní výsledek antigenního testu nově platí 24 hodin místo dosavadních tří dnů. U přesnějších PCR testů se platnost zkrátila z týdne na 72 hodin.
  • Výrazně se omezuje rovněž okruh lidí, kteří mají nárok na preventivní test hrazený z veřejného pojištění. Nenaočkovaní lidé si je ode dneška musí platit ze svého.
  • Možnost nechat se bezplatně otestovat mají i nadále děti a mladí do 18 let, lidé naočkovaní nebo se zahájenou vakcinací a také ti, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Pokračovat bude také úhrada testů, na které pošle pacienta lékař nebo hygiena. Z veřejného zdravotního pojištění zůstává hrazeno i testování v sociálních službách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.