Jan Blatný: Možný návrat do čtvrtého stupně PES v půli února. Vzbuzují se u lidí naděje, říká Olga Richterová

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2021

Česko by se z pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února, což má souvislost s tím, že v té době by počet covdových hospitalizací mohl klesnout pod 3000. Následně by se pak mohli vrátit do škol žáci bývající žáci prvního stupně základních škol. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). Poslankyně Olga Richterová (36) ale varuje před planými sliby, když nejsou jisté. "Vzbuzují se u lidí naděje, a to v momentě, kdy není nic jisté, a to mi přijde vůči lidem velmi nezodpovědné," řekla pro ŽivotvČesku.cz výrazná poslankyně podle průzkumů v současnosti druhé nejsilnější politické strany.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný byl hostem v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle něj by vláda mohla do půlky února dostat také návrh novely krizového zákona s úpravou nového protiepidemického stavu, aby se v epidemii nemusel prodlužovat nouzový stav.

Česko je v nouzovém stavu od 5. října. Sněmovna hlasovala o jeho prodloužení už několikrát. Skončit by měl 14. února. Blatný dnes zopakoval, že vláda požádá nejspíš o další prodloužení.

Pokles nynějšího počtu na 3000 hospitalizovaných by mohl trvat přibližně tři týdny. "Do poloviny února nejdříve," poznamenal ministr zdravotnictví, kdy by se mohl PES přesunout do mírnějšího stupně.

"Máme tady tři možnost, jak přispět k zamezení šíření epidemie. A to výrazně podpořit motivaci lidí, aby se chodili více testovat a rozhodně by se mělo více efektivně trasovat. Dále podpořit firmy, aby nebránily svým zaměstnancům a hlavně, aby měly prostředky aktivně zavést testování a třetí možnost výrazně povzbudit práci z domova. Jsou to efektivní a účinná opatření a mohla by vyvážit postupné rozvolňování. Není možné vzbuzovat naděje a nevyvážit to pozitivní motivací směrem k lidem a firmám," řekla pro ŽivotvČesku.cz k případnému rozvolnění poslankyně Olga Richterová.

Poukázala také na skutečnost, že mnozí odborníci varují před tím, že v únoru či březnu by měla na území České republiky dominovat nakažlivější varianta viru - takzvaní britská mutace - na kterou současná opatření nedokážou být efektivní.

"Piráti a STAN navrhovali pozitivní motivace, aby lidi věděli, že když stát v opatřeních něco zavře, tak se nebáli různých dopadů. Místo toho se mluví o rozvolňování, a to i v momentě, kdy tu je zvýšené riziko nového kmene viru. V tuto chvíli se vzbuzují naděje, a to v momentě, kdy není nic jisté, a to mi přijde vůči lidem velmi nezodpovědné," dodala pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová.

Podle ministra je pravděpodobné, že vláda bude o prodloužení žádat, a to o 30 dní. "Nemá cenu žádat níž, když přechody (do nižšího stupně protiepidemického systému) trvají několik týdnů," uvedl směrem k nouzovému stavu ministr zdravotnictví v pořadu OVM.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.