Jan Cimický upozornil na vážné psychické problémy kvůli epidemii. Naše ordinace máme přeplněné, říká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2021

Koronavirová krize zasáhla do života lidí po celém světě. V Česku je aktuálně situace poměrně dramatická, protože se ukazuje nefunkčnost zavedených vládních opatření a počty pozitivně testovaných na onemocnění covid-19 stále neklesají. Mnozí se tak dostávají důsledkem těžkých časů kvůli epidemii koronaviru do vážných psychických problémů a je to zřejmé také v tlaku na ordinace odborníků, které nestíhají pacienty objednávat. "V současné době se v našich ordinacích opravdu prohýbáme," připustil renomovaný psychiatr Jan Cimický (72) pro ŽivotvČesku.cz.

Je to vidět nejen ve společnosti, ale také v ordinacích psychologů a psychiatrů. Psychické problémy Čechů výrazně narůstají a horší skutečností je, že nejde pouze o splíny nebo špatné pocity, ale prohlubující se vážné stavy.

"Vzhledem ke své profesi mohu říci, že vysoké procento lidí dneska propadá úzkostem a pocitům, které jsou poměrně hluboké. V současné době se v našich ordinacích opravdu prohýbáme, máme je přeplněné – ať už jde o psychologické nebo přímo psychiatrické problémy. Přichází k nám lidé, kteří jsou už vyčerpaní a hlavně ta dlouhá doba jako by je »vyšťavila«. Pocit z toho, že to už nadále není možné, se v nich rozlévá, je to daleko těžší a složitější. To, co se v populaci děje a co lidé prožívají, je vážné," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že bohužel nelze pomoci všem a hned.

"Případy s depresivními a úzkostnými stavy narůstají do té míry, že ordinace nejsou schopny přijmout všechny, kteří v tuto chvíli potřebují pomoct. Tam nejde jenom o to, že občas prožívají nějaký nepříjemný pocit z toho, že jsou zavření a nemohou komunikovat a žít jako dříve. Začínají se tam projevovat poruchy spánku, ty už jsou nyní velmi časté, a spousta dalších věcí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr, který je mimo jiné členem Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP).

Podle něj se Česko a zdravotnictví nachází opravdu v nouzovém stavu, který začíná být neúnosný. "Současná situace je pro nás v určitých chvílích už alarmující, především protože nestíháme pomoci všem lidem, kteří se na nás obrací. Ke kontrole je potřeba se objednávat, což vypadá dost absurdně, jestliže ti lidé potřebují pomoct hned a objednáni jsou třeba za měsíc," poukázal pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický na vážný stav, kdy se psychika lidí zásadně podepisuje na jejich mentálním zdraví.

"Je tu ta úzkost a obava z něčeho nejistého. Řada lidí prodělala i to onemocnění, někteří ho prožili dokonce tak, že o něm ani nevědí a dozví se to třeba při nějakém náhodném testování," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu