Jan Farský brutálně kalkuloval, říká Andor Šándor o poslanci, který míří do USA. Je zklamán, jak hnutí STAN bralo peníze od firem

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2022

Poslanec hnutí STAN Jan Farský (42) v noci ze středy na čtvrtek na svém twitterovém profilu oznámil, že v souvislosti s půlroční stáží v Americe složí poslanecký mandát. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (64) jde o vítaný krok, který ovšem přišel pozdě. "Je vidět, že Jan Farský kalkuloval celkem brutálně, že to nějak vysedí v tom Oregonu a že to prostě projde," řekl pro ŽivotvČesku.cz a promluvil i o darech od firem, které hnutí STAN vrací.

Jan Farský v noci na Twitteru oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu. Dle vlastních slov tak koná proto, že nechce komplikovat fungování vlády a hnutí STAN. Ke složení mandátu ho vyzvalo předsednictvo. Místopředseda hnutí Petr Gazdík (47) uvedl, že hnutí situaci podcenilo. Informace, že Jan Farský odjíždí na stáž do Ameriky, vyvolala minulý týden silnou kritiku v řadách opozice.

"Je vidět, že Jan Farský kalkuloval celkem brutálně, že to nějak vysedí v tom Oregonu a že to prostě projde. Asi to tak kalkuloval i zbytek vedení STANu, kdy si mysleli, že to prostě vyvane a bude pokoj. Tam se do toho ukázalo, že si pan poslanec Farský vymýšlel, pokud šlo o doporučení Pitharta a Žantovského ve smyslu, že to je v pohodě, když bude poslanec a zároveň někam pojede," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Přestože Jan Farský uvedl, že po dobu své nepřítomnosti ve Sněmovně bude svůj plat i náhrady posílat neziskovým organizacím, kritika ze strany opozice neustala. Farského místo v Poslanecké sněmovně zaujme ředitelka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Jarmila Levko (53).

"Ukazuje to, že ten člověk postrádá smysl pro realitu a pro fakt, protože normálně uvažujícího člověka přece nemůže napadnout, že se nechá zvolit poslancem, pak předsedou poslaneckého klubu, pak bude 8 měsíců někde v Oregonu a bude ještě předstírat, že je to v pořádku. Já si myslím, že to ukazuje na kalkul a nevyzrálost toho člověka. On ten mandát měl složit hned a bylo by to fér, nebo se měl vzdát té cesty, ale obojí nejde. Ale ta politická kultura u nás taková je, to je prostě bohužel problém," okomentoval Farského krok bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

V souvislosti s hnutím STAN nebyl velkým tématem v posledních dnech jen Jan Farský a jeho stáž, ale také dary. Hnutí obdrželo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru či od firmy, jejíž spolumajitel je trestně stíhán. Přestože ministr vnitra a předseda hnutí Vít Rakušan (43) sdělil, že financování STAN není v rozporu se zákonem, STAN vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od loňských voleb do Poslanecké sněmovny.

"Mě to mrzí, protože STAN jsou lidé, ke kterým jsem měl důvěru, a byla to pro mě strana, která mi dávala, a to nejsem naivní, přeci jen nějaký obraz lepších zítřků na politické scéně. Ukazuje se, že to financování politických stran pořád není vyřešeno a nemá to nic společného s tím, když se argumentuje, že ministr vnitra nemůže zasahovat do policejního vyšetřování. Už jen samotný fakt, že nějaký dárce je vyšetřován policií, by měl apriori znamenat, že si od něj ty peníze nevezmu. To není o tom, že jsem nevinen do té doby, než rozhodne pravomocně soud, to je něco jiného," řekl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze, proč dary neměly být v první řadě vůbec přijímány.

Hnutí STAN nyní plánuje dary přijímat pouze od fyzických osob, vrácením zmíněných darů přijde o 3,42 milionu korun. Podle odborníka na bezpečnost je přitom důležité, aby u příjmu finančních darů bylo důkladně kontrolováno, od koho přicházejí.

"Ti lidé, kteří jsou odpovědní za příjem finančních darů, to nezbytně nutně nemusí být předseda a místopředsedové, by měli být takoví, že si z veřejných zdrojů dohledají o těch firmách, které poskytují dary, co se dohledat dá. Pokud to v tom veřejném prostoru dohledat nelze, pak se samozřejmě může stát, že vám to unikne, to si nedělejme iluze, ale pak to rozhodnutí peníze vrátit musí fungovat celkem svižně," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.