Jan Hamáček exkluzivně: Prymula chce skončit asi kvůli fungování ve zdravotnictví. Má ale velké zásluhy

Roman Prymula a Jan Hamáček.
Roman Prymula a Jan Hamáček.
Foto: Úřad vlády
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2020

Ministr vnitra Jan Hamáček si získal respekt lidí nejen jako šéf Ústředního krizového výboru, ale i díky schopnostem naslouchat epidemiologům. Mezi ně patří třeba expert a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Exkluzivně se Hamáček pro Život v Česku vyjádřil, že ho zaskočilo oznámení Prymuly, který se rozhodl odejít z ministerstva, pokud nedojde ke dvěma skutečnostem. Nepřímo naznačil, že důvodem může být fungování na ministerstvu zdravotnictví.

"Chtěl bych poděkovat lidem za to, že respektovali vládní nařízení a i díky nim to vypadá, že jsme tu první vlnu zvládli. Pro nás to je velké poučení, protože ne vše vypadalo ideálně. Je to i poučení ke změnám legislativy, abychom případně další útoky nemoci zvládli ještě lépe," řekl exkluzivně Hamáček s tím, že si toho, jak lidé jednali a bojovali, velmi váží.

Co i samotného Hamáčka zaskočilo, bylo rozhodnutí epidemiologa Romana Prymuly, který s koncem pracovního týdne oznámil, že na konci května nevylučuje odchod z ministerstva zdravotnictví, kde je ve funkci jako náměstek ministra. Přitom právě Prymula byl klíčovou postavou v boji s koronavirovou epidemií. A jeho matematicko-epidemiologické postupy stály za tím, že se Česku dařilo v boji s nebezpečnou nákazou. A to tak úspěšně, že se Česká republika začlenila na pomyslný hrot evropských zemí, které koronavirus nejlépe zvládly.

Problémy s ministrem zdravotnictví?

Sám Prymula uvedl, že premiéru Andreji Babišovi své rozhodnutí oznámil s tím, že ho mohou změnit dvě podmínky. Jak to vypadá, jeho slova směřovala přímo k Babišovi, Adam Vojtěch se to prý dozvěděl až z médií. "Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti. Jaké to jsou, nechci komentovat," řekl pro Život v Česku uznávaný epidemiolog.

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček se za Prymulu verbálně postavil v tom smyslu, že uznal jeho velké kvality!

Prymulovi nikdo zásluhy už nevezme

"O jeho rozhodnutí jsem nevěděl. Dozvěděl jsem se ho z médií. Nevím, co je důvodem. On mluvil o nějakých podmínkách, které řekl premiérovi, tak by stálo za to nechat proběhnou tu jeho debatu. Každopádně jeho zásluhy mu dnes nikdo neodpáře," řekl pro ŽvČ Hamáček.

Sám nepřímo nastínil, kde může být problém. "Je to určitě škoda. Nevidím mu ale do hlavy, a to si musí říct premiér. Já si nemyslím, že jeho rozhodnutí souvisí s nějakým rozhodnutím vlády. Myslím si, že to souvisí spíš s fungováním ministerstva zdravotnictví," upřesnil pro portál Život v Česku ministr vnitra, který uznává Prymulovu odbornou a přesnou práci.

Prymula v minulosti působil jako prorektor a rektor Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové a následně se stal děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Sedm let řídil hradeckou nemocnici a od roku 2015 pracuje na ministerstvu zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.