Jan Hamáček: O nouzový stav už žádat nebudeme. 12. dubna rozvolníme. Popsal, co skončí

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 4. 2021

O další nouzový stav žádat jako vláda nebudeme, má jasno vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). Navíc se během následujících dnů začnou vracet žáci do škol. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz s tím, že datum 12. dubna je klíčové i v rámci rozvolnění.

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je Česko v cílové rovince a začne se pomalu rozvolňovat. Také pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že vláda nepočítá s prodloužením nouzového stavu.

"Už týden jsem opatrný optimista, jakkoliv dříve jsem byl pesimista. Teď to vypadá dobře. Víkendová čísla jsou zkreslená tím, že v pátek bylo volno, takže se nedělalo moc testů, ale trend je klesající a podle toho, jaké mám hlášení od policie, tak lidé opatření dodržují, za což jim patří poděkování. A věřím, že 12. dubna nebude problém vrátit děti do škol a tím zahájíme rozvolňování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček, co Česko v nadcházejících dnech čeká.

Snižuje se nadále tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Z pátečních 0,85 kleslo k sobotě na 0,78, a je tak nejnižší od 19. ledna. To je dobré znamení pro to, aby se ekonomika opět dala do pohybu. Se zpomalováním šíření nákazy se v posledních dnech rovněž snižují počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. 

"Počítám, že 12. dubna by měly padnout dvě věci. Měly by se vrátit děti do škol. A dále skončit uzávěra mezi okresy plus zákaz vycházení, což je podle nouzového stavu. Měl by tedy skončit nouzový stav a jako vláda nebudeme už žádat o prodloužení a následně od 19. dubna by měla být další etapa návratu do škol. Teoreticky potom vzniká prostor pro další rozvolňování," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Pro zesnulého miliardáře Petra Kellnera, který zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce, byla rodina na prvním místě. Jeho dcera Anna, která je úspěšnou parkurovou jezdkyní, byla vychována k určitým hodnotám. Láska je jednou z těch nejvýraznějších a projevuje ji například právě v přítomnosti koní. Těm se s citlivostí věnovala i ve chvílích, kdy na jejich hřbetech zrovna nesoutěžila. Odhalila střípek, který ukazuje, kolik lidskosti a vděku v sobě nosí.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už zhruba 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26.867 lidí s covidem-19. Počet podaných dávek očkování proti této nemoci od prosincového začátku vakcinace dosáhl k pátečnímu večeru zhruba 1,78 milionu. Obě potřebné dávky již dostalo asi 557.000 lidí.

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná spol...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu