Jan Hamáček o sakra vyhrocené prezidentské volbě: Je to fenomén, chce to dát míč na zem

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 1. 2023

Druhé kolo prezidentských voleb by podle průzkumu agentury Median vyhrál bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel (61), získal by 57,9 procenta hlasů. Jeho protikandidát, kterým je předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (68), by dostal 42,1 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého ministra spravedlnosti a někdejšího šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka (44) s dotazem, čím to je, že současná kampaň před druhým kolem prezidentské volby působí poměrně zásadně vyhroceně. Ze slov zkušeného bývalého politika vyplynulo, že jde o fenomén současné doby.

Voleb se rozhodně chce zúčastnit 76 procent lidí, 12 procent to zvažuje. Výsledky průzkumu z 20. až 22. ledna agentura zveřejnila na dnešní on-line tiskové konferenci.

V současnosti panuje poměrně ostrá kampaň obou kandidátů, což v řadě případů vede k eskalaci názorů v rámci jednoho, případně druhého tábora příznivců obou mužů, kteří bojují o to, kdo z nich se stane novou hlavou státu.

Zcela jistě nejkontroverzněji zatím působilo prohlášení předsedy hnutí ANO o uplynulém víkendu, když sdělil, že obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice (48), ve které měl být ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. 

"Myslím, že nutno bláznit kolem prezidentské volby není. Přiznám se, že podle mě je kampaň příliš vyhrocená a chtělo by to lidově řečeno dát míč na zem, a to ze všech stran, protože obě strany to, mám ten pocit, ženou do zbytečných obrátek. Ale na druhou stranu to je fenomén kampaní ve světě, pokud se podíváme příkladem do USA, kde polarizace společnosti je poměrně zásadní, vypadá to, že to došlo už i do Evropy v tomto měřítku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik, který dnes pracuje pro Hospodářskou komoru ČR v sekci obranného průmyslu.

Předvolební průzkum dnes zveřejnila také agentura Ipsos, také podle jejího průzkumu by vyhrál Pavel, získal by 58,8 procenta hlasů. Dnes je poslední den, kdy je možno zveřejnit průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentských voleb, které se koná 27. a 28. ledna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.