Jan Hamáček podal trestní oznámení na autory článku o výměně Vrbětic za Sputnik. Promluvil Andor Šándor

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2021

Kauza spojená s vicepremiérem Janem Hamáčkem (42) a jeho plánovanou cestou do Ruska má další posun v případu. Ministr vnitra podal trestní oznámení na novináře Janka Kroupu (46) a Kristinu Cirokovou (42), kteří jsou autory článku zveřejněného na serveru Seznam Zprávy. Potvrdil to v diskuzním pořadu televize Prima. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora (63) jde o nutný krok. "Musím říct, že mu nic jiného nezbývá a chci samozřejmě věřit, že k tomu dojde velmi brzo tak, aby byl Janek Kroupa nucen přijít s důkazy, protože ta obvinění jsou vážná. Je potřeba, aby se vše prošetřilo, ale nesmí to trvat dlouho," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra Jan Hamáček je hlavním postavou kauzy, která vznikla na základě zveřejněného článku serveru Seznam Zprávy. Autorem je dvojice novinářů – Janek Kroupa a Kristina Ciroková, kteří v něm poukázali na to, že vicepremiér měl naplánovanou cestu do Ruska s cílem vyměnit »ututlání« případu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, který je spojený údajně se zásahem ruských agentů. Podle jejich tvrzení za to měl požadovat milion dávek vakcíny Sputniku V. Jan Hamáček jejich tvrzení zcela odmítá, na autory nyní podal trestní oznámení.

"V pátek jsem podal trestní oznámení na pana Kroupu, paní Cirokovou a redakci Seznamu, protože to, co spáchali, je z mého pohledu pomluva, poškozování cizích práv a šíření poplašných zpráv," uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové s tím, že podá civilní žalobu a chce slyšet, kde je svědek, na jehož základě vznikl inkriminovaný článek.

Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor si myslí, že jde o nutný krok, který je přirozenou reakcí na vážné obvinění. "Obvinění, které se na jeho hlavu vzneslo, je velmi vážné. Nechtěl bych říkat, že nejlepší obranou je útok. Já jsem přesvědčen, že v celém tom problému - v první části, jaksi neříká pravdu o tom, jestli chtěl »vykšeftovat« Vrbětice za Sputnik V. Byla by to velmi naivní hloupost, protože Rusové by na to stejně nepřistoupili. Musím říct, že mu nic jiného nezbývá a chci samozřejmě věřit, že k tomu dojde velmi brzo tak, aby byl Janek Kroupa nucen přijít s důkazy, protože obvinění jsou vážná. Je potřeba, aby se vše prošetřilo, ale nesmí to trvat dlouho," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v zahraničí by ministr v případě Jana Hamáčka musel skončit na svém postu.

"Ze standardu normální společnosti, kterou tu bohužel nemáme, by za mlžení okolo cesty do Ruska musel pan ministr odstoupit. Já jsem žil v Anglii a tam by to v žádném případě neustál. Situace by měla vyústit určitě v to, abychom se dozvěděli aspoň nějakou pravdu, ale zároveň nechci být naivní," dodal bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Hamáček v neděli nadále trval na svých slovech, že cestu do Moskvy neplánoval s cílem přivézt vakcíny kvůli vlastnímu politickému prospěchu. Šlo o »kamufláž«, aby do Prahy mohl dorazit český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.