Jan Hamáček: Pokud by došlo k nárůstu nakažených, neznamená to automatickou stopku rozvolňování
Několik etap rozvolňování opatření zavedených kvůli šíření nemoci COVID-19 je podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového výboru Jana Hamáčka vyvážený a opatrný. V současnosti vláda počítá i s plánem, v němž by se zvýšil počet nakažených a muselo by se lidově řečeno „zatáhnout za záchrannou brzdu“.
Podle epidemiologa Romana Prymuly se musí počkat sedm až deset dnů, kdy se prokáže, zda Velikonoce mají dopad na zvýšený počet nakažených novým koronavirem. Sám osobně je přesvědčen, že v důsledku nedodržování pravidel, tomu tak nejspíš bude.
Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček prozradil, že policie provedla během Velikonoc 53500 kontrol, z nichž 3700 poslal ke správnímu řízení. "Šlo o nedodržení nošení roušek, shlukování ve větších počtech lidí, konzumace alkoholu na veřejnosti a podobné případy v souvislosti s nouzovým stavem. Zároveň policie řešila většinu případů ústní domluvou a z čísel jde vidět, že většina lidí pravidla respektovala, což mě velmi těší. Zejména chci poděkovat lidem, že nařízení neignorují a jsou k nim zodpovědní," řekl portálu Život v Česku Hamáček.
Plán proti černému scénáři
Zároveň uvedl, že vláda počítá i se scénářem, kdy by se situace dostala mimo mantinely, že dojde k rázným opatřením. "Jsou stanovené nějaké hranice, které pokud by byly překročeny, je potřeba je vyhodnotit. neříkám, že by to byla automatická stopka, to ne, ale znamenalo by to se na věci podívat a v čase se je nějak posunout. Závisí to ale i na testování, kdy v době Velikonoc bylo provedeno přibližně 3000 testů, což je asi padesát procent běžného testování," dodal ministr vnitra a šéf krizového štábu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.