Jan Hamáček v předvolebním boji použil zesnulého Josefa Luxe. Je to za hranou, ať se omluví, vzkázal mu Marian Jurečka

Josef Lux s Václavem Klausem
Josef Lux s Václavem Klausem
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 10. 2021

Ministr vnitra a lídr ČSSD Jan Hamáček (42) během předvolební debaty v České televizi rozčílil některé diváky, ale především pak členy uskupení KDU-ČSL. Vytáhl totiž jméno zesnulého politika a bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe (†43) a řekl, že ten by v tuto chvíli volil ČSSD. Tato slova špatně nese především vdova po Luxovi, která se proti nim ohradila. "Myslím si, že by bylo vhodné, aby se omluvil. Jeho slova byla za hranou," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda lidovců Marian Jurečka (40).

"Obracím se speciálně na voliče KDU-ČSL, koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS. KDU-ČSL i sociální demokracie hájily rodinné hodnoty. Máme hodně společného a jsem přesvědčený, že kdyby za této situace volil Josef Lux, tak by hlasoval pro sociální demokracii," řekl Jan Hamáček během debaty. Za svá slova by se nyní měl podle členů KDU-ČSL omluvit.

Proti slovům ministra vnitra se rázně prostřednictvím korespondence směřované některým členům KDU-ČSL ohradila vdova po Josefu Luxovi. Věra Luxová zdůraznila, že program koalice Spolu je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, které její manžel vždy podporoval.

Někteří poslanci nyní žádají omluvu. Ta by měla od Jana Hamáčka přijít i podle nynější lídra lidovců. "Myslím si, že by bylo vhodné, aby se omluvil. Jeho slova byla za hranou nejen vůči panu Luxovi, ale i vůči jeho manželce a rodině, která aktivně podporuje koalici SPOLU a aktivně ji bude volit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Marian Jurečka.

Josef Lux byl členem KDU-ČSL v letech 1982–1999, v letech 1990-1998 byl pak jejím předsedou. Z funkce odstoupil ze zdravotních důvodů, trpěl těžkou leukemií. Přestože v roce 1999 podstoupil úspěšnou transplantaci kostní dřeně, později onemocněl zápalem plic, kterému 21. listopadu téhož roku podlehl. Bylo mu 43 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.