Třetina lidí je stále nerozhodnuta, koho bude volit, říká politolog Josef Mlejnek. Promluvil o možné vládě ANO s ODS

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2021

Kampaně politických stran a hnutí jsou v závěrečné rovince a už jen dva týdny chybí do říjnových voleb. Kdo nakonec bude další čtyři roky ve vládě, je stále nejisté. Předvolební průzkumy dlouhodobě favorizují hnutí ANO, které dotahují koalice SPOLU a PirSTAN. O výsledku, až se uzavřou volební místnosti, se dá nadále pouze spekulovat. "I když chybí už jen přibližně dva týdny do voleb, tak se to odhadnout nedá," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, který promluvil i o tom, že nová vláda s podporou Sněmovny může vznikat poměrně dlouho.

"V tuto chvíli odhadovat volební výsledek, by byla spekulace, protože průzkumy jsou rozkolísané. Jestli z nich něco jistějšího plyne, tak že zhruba třetina voličů je stále nerozhodnuta. Až opravdu závěr kampaně, přibližně týden před volbami, může rozhodnout o výsledku, ale netroufám si tipovat, jak to dopadne," řekl k aktuálnímu stavu pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

I když průzkumy naznačují, jak by volby mohly dopadnout, hlavní slovo mají voliči. Ti rozhodnou, jakým směrem se bude Česká republika v dalších čtyřech letech ubírat. Sestavení vlády ale nemusí být jednoduchou záležitostí a může se i pořádně protáhnout.

"Vláda s důvěrou Sněmovny může být opravdu za dlouho, protože výsledek může být takový, že nebude přát hladkému sestavení vlády. Může se ale stát i pravý opak, že se vláda rychle poskládá," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Pokud by vyhrálo hnutí ANO, které poslední předvolební průzkumy staví na první pozici, jednou z variant je, že by mohlo vstoupit do vládní koalice s ODS. To je nejčastější spekulace. "Koalice s ODS je možná, ale také bude záležet na tom, kolik bude mít ODS mandátů. A koalice ANO s ODS může vyvolat vnitřní pnutí a část poslaneckého klubu se štípne a řekne, že s ANO ne. ODS kandiduje v nějaké koalici a nevíme, co voliči udělají s kroužkováním, kolik tam poslanců za ODS bude, takže v tuto chvíli jakýkoliv odhad, jak to přesně po volbách bude, by byl spekulací," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají ve dnech 8. a 9. října 2021. Ve volbách kandiduje celkem 22 subjektů - tedy 20 politických stran a 2 volební koalice.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a záři 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO stávajícího premiéra Andreje Babiše (67), koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.