Reklama:

Jana Maláčová otevřeně, jak vnímá vznikající vládu. Promluvila o nové práci a svěřila, zda Jan Hamáček zůstane v politice

Jana Maláčová a Jan Hamáček
Jana Maláčová a Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2021

Novou českou vládu chce sestavit pětice stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v koalici Spolu a Piráti se STAN. Zástupci této pětikoalice podepsali v pondělí hodinu před polednem v Poslanecké sněmovně koaliční smlouvu. Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40) je připravena po podané demisi vlády svou funkci předat nástupci. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz prozradila, jaká ji čeká nová pracovní výzva. Netajila se tím, jak vnímá vznikající novou vládu, ale svá slova věnovala i poměrně klíčovému téma, kterým je důchodová reforma. Promluvila i o Janu Hamáčkovi (43).

Reklama:

Paní ministryně, nedávné volby do Poslanecké sněmovny skončily pro sociální demokraty poněkud hořkým výsledkem (4,65 procenta hlasů). Nejstarší česká politická strana, která letos oslavila 143 let od svého založení, se loučí se Sněmovnou, ve které možná bude chybět její typický levicově orientovaný názor. Zcela hypoteticky, jak moc reálnou šanci ČSSD má, že za čtyři roky se do sněmovních lavic vrátí?

(Usmívá se) Víte, myslím si, že když se dáme dohromady, překonáme zodpovědně problémy, které jsme v posledních letech měli, semkneme se a budeme k lidem mluvit srozumitelně, tak si dokážu návrat představit. Stát to ale bude na dalších měsících a letech, zda se z chyb poučíme.

Reklama:

Rozumím, že budoucnost rozhodne. Pokud se vrátíme do přítomnosti, ve vládě se koaliční spojení ANO a ČSSD střídá s uskupením pěti stran, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v koalici Spolu a Piráti se STAN. Nejsem politolog, ale domnívám se, že vybalancovat názory bude pro osmnáctičlenný kabinet velkou zkouškou. Vaším zkušeným politickým pohledem, může takové uskupení pěti stran přinést deklarovanou změnu života v ČR?

Myslím si, že každá vláda má dostat šanci, minimálně má dostat těch 100 dnů hájení. Z čeho jsem překvapena, že ti, kteří mě kritizovali a tvrdili, že by to dělali lépe, tak před tou zodpovědností couvli a šli na pohodlnější pozice (mluví o Olze Richterové, Piráti, pozn. red.). Prošla jsem ne zcela detailně koaliční smlouvu, ve které jsem ale nenašla nic, co by reagovalo na skutečné problémy naší země. Viděla jsem v tom, že od nás kompletně opsali důchodovou reformu. Tak se ptám, proč jsme ji doposud neschválili, ale uvidíme, počkejme si.

Když jste zmínila důchodovou reformu, která je velmi klíčovým tématem, jak by podle vás měla proběhnout? Je zřejmé, že pokud nedojde ke změně, hrozí v budoucnu penzistům velmi nepříznivý scénář chudoby. V květnu jste návrh na důchodovou reformu předložila vládě, ten se ale u některých odborníků setkal s kritikou, že nejde o reformu.

ČSSD je jedinou stranou, která představila kompletní změnu a jak říkáte, návrh byl předložen Sněmovně. Chtěla bych, aby lidé, kteří pracovali celý život, měli důstojné důchody. Je potřeba změnit celou architekturu systému, aby byla srozumitelná a odpovídala zásluhovosti. Chceme, aby lidé, kteří mají odpracováno 25 let života, nebyli zasaženi chudobou a také se zohlednila výchova dětí, aby se důchody valorizovaly. Důchodovou kalkulačku už jsem uvedla v život, což byla věc, po které se 30 let volalo. Část věcí se tedy v rámci spravedlivé reformy podařila a zbytek jsme velmi podrobně předložili a je potřeba, aby se to uvedlo v platnost. A tedy pokud jde o novou vládu a koaliční smlouvu, tak jedna ku jedné je to od nás opsáno, ale otázka je, proč jsme to neschválili, už to mohlo být hotové.

Když odbočíme od velmi těžkého téma, tak příjemnější jsou určitě vaše ambice stát se šéfkou ČSSD. Zájem kandidovat do čela strany jste vyslovila poté, co svou rezignaci na post šéfa ČSSD oznámil dosluhují ministr vnitra Jan Hamáček.

Desátého prosince budu usilovat o důvěru delegátů. Myslím si, že co by teď sociální demokracie potřebovala, je přímá volba a stále ještě bojuji, aby to bylo možné. Chci být předsedkyní se silným mandátem.

Napadá mě, tušíte, co bude teď s ministrem Janem Hamáčkem? Bude nadále členem strany či má v plánu se z politiky stáhnout? Vím, že to je asi spíše dotaz pro něj, ale jako kolegové máte k sobě blízko a zajímalo by mě, jestli třeba nebude tím, kdo vám do boje o post šéfky strany předá nějaké cenné rady?

Jan Hamáček v tuto chvíli, co vím, tak říkal, že zůstane řadovým členem sociální demokracie a odcházet z ní nebude. Já jsem za to moc ráda.

A když se vrátím ještě k předchozímu dotazu, požádáte ho o nějakou radu v boji o předsedkyni strany?

(Zamýšlí se s úsměvem) Mám velmi silného protikandidáta a uvidíme, jak to dopadne. V tuto chvíli to není tak, že mám něco jisté.

Někteří vaše ambice kritizují, druzí ale naopak vítají, že chcete převzít zodpovědnost za stranu a bojovat. Pokud uspějete, kam byste chtěla ČSSD směřovat?

Chtěla bych, aby se strana zdemokratizovala. Ráda bych, abychom všichni rozhodovali společně. Je potřeba stranu dát do dobré kondice i po finanční stránce a musíme obnovit vnitřní život strany, sjednotit ji, změnit stanovy a těch kroků je hodně. Nejdůležitější ale bude, abychom se semkli.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: