Janu Hamáčkovi a ČSSD už nepomůže ani červený svetr. Politolog řekl, proč skončí mimo Sněmovnu

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2021

Nový průzkum ukázal, že v květnu by volby do Sněmovny vyhrála koalice Pirátů a STAN, naopak ČSSD by se do Sněmovny ani nedostala. Získala by 2,9 procenta hlasů a v části modelu zohledňující koalice by to pak bylo 3,6 procenta. Podle odborníka už straně nezbývá nic jiného, než se snažit přesvědčit o něco víc voličů, že jí mají dát svůj hlas. Nezafunguje ani dříve silná zbraň ministra vnitra Jana Hamáčka (42). "Červený svetr nepomáhal už ani v krajských volbách, i když na to spoléhali," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Volební model agentury Data Collect pro Českou televizi ukázal, že v květnu by volby do Sněmovny s 27 % hlasů vyhrála koalice Pirátů a STAN, v závěsu se s 20,7 % drží koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a na třetím místě je s 19,4 % hlasů vládní hnutí ANO. Naopak ČSSD v čele se stávajícím ministrem vnitra Janem Hamáčkem by se s 2,9 % do Sněmovny ani nedostala.

Preference ČSSD postupně klesají, ještě na přelomu září a října strana v průzkumu agentury Kantar získala 4 procenta hlasů. Nyní už o 1,1 % méně a v části modelu zohledňující koalice by to pak bylo 3,6 procenta. Jan Hamáček se přitom domníval, že pokud se podaří epidemii zbrzdit, strana by jako koaliční partner současné vlády mohla posílit.

"ČSSD vsadila na to, že bude úspěšná, myslím si, že jí nezbývá nic jiného, než snažit se přesvědčit o něco víc voličů, že její angažmá ve vládě bylo prospěšné a má smysl jí dát hlas. Nějaká zásadní změna ve strategii si myslím, že by straně stejně moc nepomohla," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček přišel během pandemie se zbraní, jakou byl červený svetr. Ten poprvé vynesl na tiskovou konferenci po jednání vlády už v loňském roce. Nyní už ale nevysílá takovou zprávu jako předtím. "Červený svetr nepomáhal už ani v krajských volbách, i když na to spoléhali, nakonec se ukázalo, že ne," doplnil Josef Mlejnek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.