Japonec byl zatčen kvůli panence, jíž chtěl přivolat smrt Putinovi

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Publikováno: 15. 6. 2022

Japonská policie zatkla 72letého muže, který se pokoušel přivolat smrt na ruského prezidenta Vladimira Putina tím, že na posvátný strom v šintoistické svatyni přibil slaměnou panenku s Putinovým obličejem. Figurka měla na prsou nápis přející ruskému vůdci smrt, napsala agentura Kjódó s odvoláním na policii.

Japonské sdělovací prostředky před časem informovaly, že slaměné figurky s Putinovou podobiznou se začaly objevovat ve svatyních východojaponského města Macudo. Policie podle jejich velikosti a písma na vzkazech odhaduje, že je všechny mohl rozmístit stejný pachatel.

Přát někomu smrt pomocí kletby sice v Japonsku není trestné, ale zadrženému hrozí obvinění z neoprávněného vniknutí na pozemky svatyně a také z poničení šinboku, tedy posvátného stromu, do kterého zatloukl čtyři centimetry dlouhé hřebíky.

Svatyně Mikazuki ve městě Macudo je stará více než 800 let. "Je nepředstavitelné, že někdo přibije něco takového na místě, kam se lidé chodí modlit za dobré zdraví," prohlásil Nobuo Šibuja, 81letý představitel svatyně.

V Japonsku existuje druh panenky, které se říká wara ningjo (slaměná panenka) a která je japonskou verzí panenek vúdú. Dříve sloužily k zaklínacímu rituálu, jako podobizna někoho, komu chce člověk ublížit. V dnešní době je ale tento rituál, mimo japonské horory a animovanou tvorbu, poměrně vzácný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.