Jaromír Jágr vysvětil, proč odmítl propagovat vakcínu. Právník: Morálně a lidsky je taková kampaň zvěrstvo

Hokejista Jaromír Jágr
Hokejista Jaromír Jágr
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Hokejista Jaromír Jágr (49) vysvětlil, proč se odmítl zapojit do očkovací kampaně. "Nechci lidem říkat, co mají dělat. Je to každého rozhodnutí," sdělila hokejová legenda na tiskové konferenci kladenského hokejového týmu. Podle právníka Tomáše Nielsena stát v očkovací kampani rezignoval na vysvětlování, ale zahájil agresivní kampaň, kterou částečně vede přes známé obličeje. Slavní z řad sportu a kulturního života ale nejsou odborníky na tak složité téma, jako je očkování. "Vynucovat si na někom zdravotní zákrok výměnou za to, že bude moci na koncert nebo jet do Německa, to je zrůdnost, která nemá nic společného s humanismem, s morálkou… To je podpora podivného byznysu," sdělil právník pro ŽivotvČesku.cz.

Jaromír Jágr v červnu odmítl nabídku, aby se stal jednou z tváří vládní kampaně na podporu očkování proti nemoci covid-19. Nyní hokejista vysvětlil, že je každého soukromá věc, jak k očkování přistoupí.

"Myslím si, že očkování se v České republice probírá až moc. A jaký je na to můj názor? Ten si nechám pro sebe," řekl Jaromír Jágr novinářům na tiskové konferenci Rytířů Kladno před blížícím se startem extraligové sezony. "Vždy jsem zastával názor, že nechci lidem říkat, co mají dělat. Je to každého rozhodnutí. Nechci nikomu radit a každý by se měl rozhodnout tak, jak si myslí, že je to nejlepší pro něj," vysvětlila hokejová legenda.

Podle nejlepšího českého hokejisty historie by lidem neměli radit s očkováním sportovci. "Na to tady máme odborníky, kteří by se k tomu měli vyjádřit, a já jsem čekal, že doktorská elita si sedne a řekne plusy a mínusy k očkování. Proč by se k tomu měl vyjadřovat hokejista, který celý život honí puk? To je přece nesmysl. To ale neznamená, že jsem pro nebo proti očkování. Já jen nechci říkat svůj názor, abych někoho ovlivnil. I když nevěřím, že by se to stalo," uvedl majitel kladenského hokejového klubu. "Snažím se nikomu neradit. Už jsem se poučil. Když jsem řekl svůj názor, tak se to většinou otočilo proti mně. Snažím se starat o své věci," řekl Jágr.

Nad zapojením celebrit a slavných tváří do očkovací kampaně se zamyslel renomovaný právník Tomáš Nielsen. Souhlasí s Jágrem, že lékaři by měli více vysvětlovat. Tomáš Nielsen je přesvědčen, že stát nevysvětluje, ale občany nutí a vyhrožuje jim opatřeními, které jsou diskriminačního charakteru.

Mezi odborníky se vede diskuze, zda je nutné očkovat a testovat lidi, kteří se s covidem setkali a jejich tělo již má protilátky. Podle některých imunologů je to dokonce nebezpečné. Poslanec Vít Kaňkovský navrhuje, aby lidé s vysokou hladinou protilátek čerpali stejné výhody, jako mají očkovaní. "Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

"Morálně a lidsky je taková kampaň zvěrstvo. Vynucovat si na někom zdravotní zákrok výměnou za to, že bude moci na koncert nebo jet do Německa, to je zrůdnost, která nemá nic společného s humanismem, s morálkou… To je podpora podivného byznysu. Z právního hlediska to vnímám jako pokus o zavedení diskriminace, která je pro mě nepřijatelná. Podívejte se, kolik let tu žijeme s povinným očkováním a nikdy nikoho nenapadlo na základě toho diskriminovat lidi. Snad kromě přístupu do mateřských školek se nikdo neprokazoval, zda je očkován. Zavádění covidových pasů a zavádění výhod pro očkované je z morálního i právního hlediska zvěrstvo. Diskriminace směřuje i proti lidem, kteří onemocnění covid prodělali, mají protilátky, a přesto nejsou postaveni na roveň očkovaných. Pokud připustíme jakoukoliv diskriminaci, tak otevíráme Pandořinu skříňku a vlastně nejvíce diskriminovanou skupinou se stanou lidé, kteří covidem neprošli. Být zdravý je vlastně nevýhoda. Toto pak mění koncepci očkování, koncepci prevence i koncepci medicíny jako takové," sdělil Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.

Pražský advokát a držitel titulu Právník roku 2018 Tomáš Nielsen se v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz zamyslel nad tím, jak koronavirová epidemie a kroky vlády osekávají svobody jednotlivce. Podle Tomáše Nielsena není možné nikoho nutit k tomu, aby si chránil své zdraví, pokud si ho on sám chránit nechce. Svoboda musí zůstat pro očkované i neočkované. Podle Tomáše Nielsena se společnost dostává do fáze, kdy nejmenší práva vlastně mají ti, kteří se s nemocí covid-19 vůbec nesetkali. "Vznikla tu skupina ohleduplných, kteří tu ohleduplnost projevují tak, že si ji vynucují na ostatních," řekl Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz a vysvětlil, proč stát nesmí dopustit žádnou formu diskriminace.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nechce existenci protilátek v těle dát na roveň očkování. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch na tom není odborná shoda.

"Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních," uvedl ministr. Nález protilátek podle něho znamená jen to, že daný člověk covid-19 s největší pravděpodobností prodělal, ale nelze stanovit, kdy a ani zda je dostatečně chráněn. "Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Právě Jaromír Jágr uvedl, že má protilátky. Alespoň tak odmítnutí jeho podílení se na kampani vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví. "My jsme se o tom s panem premiérem bavili, že mu pan Jágr odmítl dělat figuranta na propagaci vakcinace z toho důvodu, že má protilátky," řekla Seznam Zprávám náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených pří...

Protilátky má v těle například také dcera premiéra Andreje Babiše. Její matka Monika Babišová uvedla, že lékaři jí vakcínu v tuto chvíli nedoporučili. "Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk. "Nejdříve si musí opět za měsíc překontrolovat protilátky a pak se uvidí," dodala manželka premiéra, že u své dcery nyní budou protilátky hlídat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.