Lidé s protilátkami nepotřebují testy. Očkování těch, kteří prodělali covid, je nebezpečné, říká lékař

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2021

Mezi odborníky se vede diskuze, zda je nutné očkovat a testovat lidi, kteří se s covidem setkali a jejich tělo již má protilátky. Podle některých imunologů je to dokonce nebezpečné. Poslanec Vít Kaňkovský navrhuje, aby lidé s vysokou hladinou protilátek čerpali stejné výhody, jako mají očkovaní. "Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.

Lékař a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský navrhuje, aby lidem byli měřené protilátky a pokud se zjistí vysoká hladina, tak by tito lidé měli dostat stejné výhody, jako mají očkovaní, nebo lidé, kteří si nechají udělat testy.

Podle některých lékařů je to logická cesta, protože očkování v podstatě v lidském organismu simuluje nákazu. Někteří lékaři nechápou, proč by se měli nechávat očkovat lidé, kteří v těle již protilátky mají.

"Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali. Počet lidí, kteří měli po očkování sraženiny, je opravdu málo, nemám k tomu důkazy, ale myslím si, že ty problémy se týkají právě těch, kteří už při očkování byli imunní," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Ten také odmítá očkování dětí - protože děti mají přirozenou imunitu, která v boji s koronavirem funguje.

Změnu bude chtít koalice Spolu prosadit do novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který do Sněmovny poslala vláda kvůli chystaným covidovým pasům. Otázkou je, jak velká hladina protilátek by se uznávala a zda by hodnoty zjišťovala zdravotnická zařízení.

Poslanec Vít Kaňkovský uvedl, že v sousedním Rakousku jsou lidé s protilátkami osvobození od testů na dobu 90 dnů. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha se k možné změně zatím nevyjádřilo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.