Jaroslav Flegr o novém kmenu viru SARS-CoV-2: Problém vznikne s reprodukčním číslem, míní

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2020

Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není zcela pod kontrolou. A jen těžko její rozmach půjde potlačit. Takto se v neděli vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Tamní vládní experti vyhodnotili a oznámili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Česko v souvislosti s touto zprávou zavedlo karanténu pro cestovatele ze Spojeného království. Navíc Národní referenční laboratoř už vir u některých pacientů v Česku detekovala. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil evoluční biolog, který předpověděl příchod infekčnějších mutací již v létě, a který nyní varuje, že nový kmen koronaviru, zejména v kombinaci se zimním počasím, může představovat vážný problém.

"Jak se začne nový kmen koronaviru v Česku šířit, začne postupně stoupat průměrná infekčnost viru. V důsledku toho opatření, která by mohla fungovat nyní, fungovat postupně přestanou. Ve výsledku stoupne reprodukční číslo a budou se muset zvolit jiná, o dost přísnější opatření," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr s tím, že dalším problémem, který do »hry« vstoupí, je silné ochlazení v souvislosti s počasím.

"Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Ostatně, všiměte si, jak se postupně měnila mapa rizikového skóre v České republice. Nejprve červená a potom i fialová začaly na severu republiky a v horách a teprve postupně se přeouvaly i k jihu. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem jsme mnohem delší dobu ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. Je proto důležité v místnostech nepřetápět a udržovat v nich relativní vlhkost nad 40 %. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," upřesnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Odborník dále poukazuje, že pokud se nový kmen viru dostane lidově řečeno mimo mantinely, může dojít k rychlému nárůstku klinických případů. "Logicky, pokud jde o kmen, který má mnohem vyšší infekčnost, a to až o 70 procent, tak budou podstatně vyšší i nároky na zdravotnický systém. Jestliže na podzim stoupl počet osob vyžadujících hospitalizaci na dvojnásobek za 8 dnů, může to nová varianta viru, a možná i ta stará za nízkých teplot, stihnout třeba za pět i méně dnů. V listopadu  se nám podařilo doslova na poslední chvíli zabránit kolapsu nemocnic. Jestliže budeme spoléhat na zkušenosti z podzimu, tak teď v zimě se nám to podařit nemusí. V zimě hrají viry podle jiných pravidel," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.