Jaroslav Flegr: Opatření jsou konečně vážně míněná. Počet mrtvých poroste ještě měsíc a půl, říká vědec

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2020

Došlo na jeho slova. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr před řadou týdnů varoval, že pokud vláda nepřijme včas patřičná opatření, bude epidemie na území České republiky eskalovat a nám nezbude než přistoupit k opatřením, která už budou velmi bolet. Tak se i stalo a vláda musela v pondělí vydat balíček nařízení, která jsou nejen pro některé podnikatele, ale i obyvatele více než nepříjemná.

Flegr hodnotí pondělní opatření za adekvátní a věří, že s nimi se šíření epidemie zpomalí. "Tentokrát jde konečně o vážně míněná opatření které mají šanci zabrat. Nevím, jak to bude vypadat v reálu, ale rozhodně měly být zavedeny – ovšem tam kde to jen trochu šlo, tak s okamžitou platností. Klíčové je, jestli se začnou důsledně a tvrdě vynucovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec.

Sám by k současným opatřením přidal ještě několik drobností. "Chybí ale jedna věc, a to, že naprosto všude kde to jde, by měla být zavedena práce z domova. Tedy ne jako doporučení, ale nařízení," upřesnil Flegr.

Dále si odborník, jehož predikce vykazovaly poměrně slušnou přesnost, myslí, že Česká republika má stále velké rezervy v trasování kontaktů nakažených.

"Podle mě je naprosto nedostatečné posílit call centra o 500 lidí. Trasování se musí posílit na trojnásobek, aby začalo plnit svou funkci. Takže na 3 tisíce a výhledově na 5 tisíc. Máme snad poměrně dost momentálně nezaměstnaných pracovníků třeba ve službách či turistickém průmyslu, které by se takhle dalo náhradně zaměstnat. A trasovat nejen dopředu – s kým přišel nakažený do styku – ale v prvé řadě zpětně – kde se sám nakazil. Jen tak můžeme včas odhalit superpřenašeče a klastry nakažených.  Rychlé a chytré trasování je nejlevnější a nejúčinnější řešení," zdůraznil Jaroslav Flegr, který několikrát upozorňoval, a to v době, kdy se epidemie teprve rozjížděla, že může dojít k zahlcení zdravotního systému.

A také začít brát vážně propagaci eRoušky. Mobilní operátoři a následně uživatelé by měli být všemi způsoby, třeba i finančně zamotivováni k tomu, aby si co nejvíce uživatelů chytrých telefonů eRoušku nainstalovalo. Je třeba, aby tak co nejdříve učinilo alespoň 80% z nich,“ upřesňuje profesor Flegr a připomíná, že v nouzovém stavu má vláda k dispozici řadu nástrojů nutných k přijetí i mimořádných opatření schopných rychle zasáhnout do fungování firem i jednotlivců.

V současných opatřeních ale už Flegr vidí světlo na konci tunelu. "Pokles zaznamenáme, ale tři dny od zavedení opatření ještě určitě nikoliv. Ti lidé už jsou nakažení, jen o tom zatím neví, nebo se nedostali k testování. Takže počty nakažených nám zdánlivě porostou stejným tempem. Pak se opatření projeví a počty začnou klesat. Jenže pokud jsme nyní na stropě testovací kapacity, je otázka, zda si poklesu vůbec všimneme. I když bude klesat počet nákaz, tak se to maximálně projeví na nižším procentu pozitivních testů. Na klesajícím reprodukčním čísle bychom positivní efekt opatření mohli zaznamenat dříve. Na poklesu počtu hospitalizací se vliv opatření projeví teprve s deseti denním až čtrnácti denním zpožděním. Ještě později se opatření projeví na počtu zemřelých, které poroste exponenciálně ještě možná měsíc a půl. Jestli chceme mít opravdu přehled, zda opatření zabírají a zda je už můžeme začít rozvolňovat, a také jak jsme na tom s promořením, měli bychom každý týden otestovat reprezentativní vzorek náhodně vybraných občanů. Nedávný nápad otestovat 6 milionů lidí je buď hloupost, nebo pokus o tunelování státního rozpočtu, otestovat každý měsíc 1000 náhodně vybraných občanů by byla naopak velmi rozumná investice," dodal pro ŽivotvČesku.cz biolog Jaroslav Flegr, který už dříve predikoval, že k podobnému scénáři ohledně přísných opatření dojde. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.