Jaroslava Obermaierová prozradila výši svého starobního důchodu. Má méně než Jiří Krampol

Herečka Jaroslava Obermaierová
Herečka Jaroslava Obermaierová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2023

Populární herečka Jaroslava Obermaierová (77) stále aktivně pracuje, přestože by již dávno mohla být v důchodu. Je toho názoru, že člověk by něco dělat měl i ve vyšším věku, pokud mu to zdraví dovolí. Jak pro ŽivotvČesku.cz uvedla, lidově řečeno v »zápřahu« je přibližně od svých dvaceti let. Po absolvování DAMU nastoupila do divadla v Kladně. "Pokud se mě ptáte na starobní důchod, tak mám plus minus patnáct tisíc korun," prozradila na dotaz redakce umělkyně.

V současné době je nejvyšší věková hranice pro odchod do penze 65 let. Vzhledem k tomu, že populace Česka dlouhodobě stárne, to ale do budoucna není udržitelný stav, protože již nyní si stát na vyplácení starobních důchodů musí půjčovat. I když někteří politici mluví o tom, jak moc dobře se čeští důchodci mají, realita může být určitým pohledem jiná.

"Já si nestěžuji. Mám, co mám. Pravda ale je, že kdybych nehrála, asi přežiji, ale dovolenou na Maledivách si asi už nedopřeji," smála se herečka v rámci dotazu redakce ŽivotvČesku.cz.

Jaroslava Obermaierová přiznala, že v rámci možností asi jen čtyři roky nehradila sociální pojištění. V současnosti má nižší důchod než její herecký kolega Jiří Krampol.

"Mám důchod okolo dvaceti tisíc korun. Konkrétní nebudu, protože pro někoho to je hodně a pro jiného málo, nechci vzbuzovat závist ani lítost. Takže když zaplatím náklady na bydlení, tak mi zbyde tak na oběd. Kdybych nepracoval, jen těžko bych k tomu měl na léky, oblečení a životní režii," přiblížil herec pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek s tím, že si ale nestěžuje a je rád, že může moderovat a natáčet filmy.

Pokud jde o Krampolovu hereckou kolegyni, těší ji, že může pracovat. Nepochybuje ale o tom, že jsou lidé v jejím věku, kterým to zdravotní problémy nedovolí. "Naprosto je mi jasné, že pokud nemají naspořeno a mají důchod podobný mému, těžko se jim žije. Vždyť jen když si člověk uvědomí, kolik měsíčně stojí léky, jídlo, a třeba pokud dojde na mimořádné výdaje, je to smutné," dodala pro ŽivotvČesku.cz Jaroslava Obermaierová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.