Jasnovidka Baba Vanga vyřkla na smrtelné posteli varování, které odráží dnešní dobu. Psycholožka vysvětlila, proč se lidé upínají k proroctvím

Umírání - Ilustrační snímek
Umírání – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 9. 2022

Sama o sobě je pro současnou společnost velkou záhadou. Řeč je o bulharské věštkyni Babě Vanze (†85), vlastním jménem Vangeliji Pandevě Dimitrovové – Gušterovové, o které se obecně tvrdí, že měla mimořádné vizionářské schopnosti. Jako nevidomá prý dokázala předpovídat budoucí události a dokázala zázračně léčit. Svá poslední slova před smrtí vyřkla směrem k lidstvu, kterému zanechala vzkaz s jasným poselstvím. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psycholožku Radanu Rovenu Štěpánkovou s dotazem, čím to je, že se poměrně velké množství lidí snaží najít odpovědi v různých proroctvích.

O Babě Vanze se traduje, že byla lidovou věštkyní, která měla přijít ke svému daru vidění budoucnosti ještě jako dítě. Stalo se údajně tak, že při bouři jí vítr vmetl písek a štěrk do očí a vážně jí poškodil zrak. Od třinácti let se u ní začal výrazně zhoršovat, a přesto, že podstoupila dvě operace, v 19 letech už pociťovala velké prohloubení slepoty, která byla fatální - nakonec došlo k trvalé slepotě.

Vlivem toho se u ní měl probudil dar - schopnost nahlížet na události, které se teprve mají stát. Jednou z jejích prvních předpovědí byl skon otce, který zemřel v den, kdy zmínila, že blízko něho cítí smrt.

Obzvláště pak měla vynikat ve vyhledávání pohřešovaných osob, a i když nedokázala věštit každý den, její předpovědi byly údajně v mnoha případech až děsivě přesné.

Rok 1996 byl pro bulharskou jasnovidku a léčitelku posledním mezi živými. Dne 3. srpna byla převezena do sofijské nemocnice, protože její zdravotní stav se výrazně zhoršil a vyžadoval lékařskou péči. Více jak týden strávila na nemocničním lůžku, odkud se už nevrátila. Na smrtelné posteli 11. srpna vyřkla svá poslední slova, která adresovala lidské populaci.

"Národ je zlý, národ je egoista, všichni kradou, lžou, zabíjejí… Stále říkám, že nahoře je někdo, kdo to všechno pozoruje. Bůh pozoruje! Kristus řekl: Já dávám, ale nestelu. Kdybyste věděli, co všechno mě trápí. Závidím vám, že nic nevidíte a nic neslyšíte… Mně závidí všichni, dokonce i nejbližší. A bez blízkých to nejde… A znovu opakuji! Nebuďte egoisty, nezáviďte si, nebuďte zlí! Buďte milí a milujte se," věnovala Baba Vanga svá slova z posledních sil na pozemském světě, jak uvádí kniha Proroctví jasnovidky Vangy od autorky Ženi Kostadinové.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávanou psycholožku Radanu Rovenu Štěpánkovou, čím to je, že řada lidí se i v 21. století upíná k řadě proroctví a věšteb, které se mnohdy dají vykládat různými pohledy jinak.

"Jedna věc je to, že když se něco z nich obecně potvrdí, a teď se bavíme o věštbách, proroctvích, vizích a podobně, tak je tam určitá forma tajemna - ohledně času, prostoru a informací. A dále tam lidé mnohdy hledají naději podle svého nastavení, zda bude budoucnost špatná, případně lepší, tedy jde o touhu znát věci do budoucna," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz zkušená psycholožka, proč se lidé odpradávna v řadě případů upínají na výroky věštců, vizionářů a jasnovidců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.