Jde o úlevný manévr, říká Jeroným Klimeš o pověrčivých lidech. Vysvětlil, zda opravdu má z pátku 13. existovat obava

Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Jeroným Klimeš je odborník v oboru psychologie.
Foto: Se svolením Jeronýma Klimeše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 8. 2021

Když se mluví o pátku 13., tak pro většinu se jedná o den jako každý jiný, ovšem pro pověrčivé osoby může znamenat den plný neúspěchů. Pokud se podíváme do historie, tak den, který má nosit smůlu, má hned několik původů. Podle renomovaného psychologa Jeronýma Klimeše (54) podobná pověrčivost v lidech vyvolává úlevný manévr. "Tato pověrčivost je hodně podobná kompulzivně obsedantním poruchám, kdy mají lidé pocit, že když si příkladem omyjí ruce, že se jim nic nemůže stát," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že existuje řada povolání, která jsou na tuto symboliku velmi citlivá.

Původů pověry je hned několik. Na Velký pátek (prý právě 13.) byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená »smrt«.

Významně reálnější základ má tato pověra v pátku 13. října roku 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním templářů po celé Evropě. Mnoho z nich zažilo mučení a následně smrt. Následoval tak zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

"Jde o symbolické hodnoty. Existují zaměstnání, která jsou nepředvídatelná jako umělci či vojáci a další a čím víc je v životě nepředvídatelných událostí, tak tím víc se člověk upíná k pověrčivým pomocníkům. Již zmínění herci jsou velice pověrčiví. Ona tato symbolika vyvolává úlevný manévr. Abychom to pochopili, tak je to hodně podobné kompulzivně obsedantním poruchám, kdy lidé mají pocit, že když si příkladem omyjí ruce, že se jim nic nemůže stát a tato pověrčivost jsou úkony, od kterých lidé očekávají úlevu. Jsou povolání, která jsou na toto mimořádně citlivá," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, co tato symbolika, jejíž součástí je pátek 13., znamená.

Nejčastěji bývají v průběhu roku jeden nebo dva pátky třináctého. V některých letech jsou tři pátky třináctého. V nepřestupných letech, kdy je pátek třináctého v únoru, jej následuje pátek třináctého i v březnu. Každý rok se vyskytuje alespoň jeden pátek třináctého.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.