Je při smyslech, nebo ne: Hrad se vyjádřil k duševní kondici prezidenta Miloše Zemana

Miloš Zeman ve společnosti Vratislava Mynáře.
Miloš Zeman ve společnosti Vratislava Mynáře.
Foto: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 6. 2021

Volba prezidenta České republiky je naplánována na začátek roku 2023. To znamená, že Miloš Zeman (76) by měl na Hradě pobývat ještě déle než rok a půl. Prezident přiznal zdravotní problémy fyzického charakteru a začal používat vozík, protože mu přestaly sloužit nohy. Objevují se ale také spekulace a hypotézy, jak je na tom Miloš Zeman po duševní stránce a zda mu jeho mentální zdraví umožňuje vykonávat úřad. Redaktoři ŽivotvČesku.cz se na mentální kondici prezidenta Miloše Zemana zeptali, z Hradu přišla poměrně důrazná odpověď.

Prezident Miloš Zeman nikdy nezastíral, že i na jeho těle se podepisují neduhy stáří a od poloviny dubna letošního roku začal používat vozíček pro nepohyblivé. Prezident má problémy s pohybem kvůli onemocnění nohou, dlouhodobě se léčí s neuropatií a přiznal cukrovku.

Od května se intenzivně řeší, jak je na tom Miloš Zeman s duševní kondicí. Část senátorů tehdy ohlásila, že na prezidenta chystají žalobu k Ústavnímu soudu kvůli postupu v tzv. vrbětické kauze. Předseda senátního výboru Pavel Fischer uvedl, že Miloš Zeman je dezorientovaný a není schopen vykonávat funkci.

Ještě dál zašli novináři z Deníku N, kteří uvedli, že telefon Miloše Zemana je odříznutý a kdo chce s prezidentem mluvit, tak musí kontaktovat hradního kancléře Vratislava Mynáře. Prezidentovi se údajně není schopný dovolat ani premiér Andrej Babiš.

Česká republika začala s vakcinací proti koronaviru téměř před půl rokem a podle odborníků je potřeba proočkovat alespoň 70 % populace, aby vznikla kolektivní imunita. Část národa ale zatím neví, zda se očkovat nechá a další je zásadně proti vakcíně. Jednou cestou k vysoké proočkovanosti by bylo povinné očkování, to ale podle imunologa nebude možné zavést. Další cestou je motivace. "Nejsilnější motivací by mělo být, že očkovaní lidé budou mít nějaký covidpas, který jim usnadní život. Poslední možnost motivace je to, že za očkování lidé dostanou tisíc korun," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.

Redakce ŽivotvČesku.cz se obrátila na hradního mluvčího s otázkou, zda může komentovat hlasy, které tvrdí, že Miloš Zeman na tom není po duševní stránce dobře.

"Taková vyjádření svědčí o totálním lidském a morálním pádu těch, kteří je pronášejí," vzkázal pro ŽivotvČesku.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že Miloš Zeman je na tom duševně dobře.

Kromě neuropatie nohou se Miloš Zeman léčí také s cukrovkou. Loni si navíc prezident po pádu zlomil ruku. Při jmenování ministra zdravotnictví Petra Arenbergera byli novináři vykázáni ze sálu a nemohli sledovat prezidentův příchod (příjezd). Natáčet příchod prezidenta na oficiální akce si Pražský hrad nepřál již v minulosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.