Je zrušení proplácení testů opravdu dobré? Viroložka lehce odpověděla na problém, který rozděluje společnost
Ministerstvo zdravotnictví a vláda daly jasně najevo, že ukončení hrazených testů má vyvinout tlak na neočkované Čechy, aby se nechali vakcinovat. Někteří odborníci ale varují, že to v době rostoucích covidových čísel není dobrý postup. "Chápu, že je to krok, který má zvýšit proočkovanost a dle prvních dnů se zdá, že funguje, ale může to být také jen přechodný pozitivní efekt, který záhy odezní," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy.
Za středu v Česku přibylo 9460 nově prokázaných případů onemocnění covid-19. Bylo to o 450 méně než v úterý, ale o 3600 případů více než před týdnem. Hospitalizovaných je 2300 lidí infikovaných novým typem koronaviru, nejvíc za poslední půlrok. Přibývá také úmrtí. V úterý zemřelo poprvé od půlky května více než 30 lidí s covidem za jediný den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
To jsou čísla, která pro následující týdny věští krizové scénáře, vláda jedná o zpřísnění protikoronavirových opatření, někteří odborníci naznačují, že v situace spěje k dlouhému zimnímu lockdownu. V této situaci od začátku listopadu platí nová pravidla ohledně testů, ty už nejsou pro neočkované Čechy proplácené z veřejného pojištění. Krok, který má veřejnost přinutit k proočkování, přijímají experti s rozpaky.
"Zrušení proplácení testů je výhledově rozumné, ale v období exponenciálního růstu nových případů infekce a počtů hospitalizovaných bych zároveň nezaváděla zkrácení platnosti testů i změnu jejich úhrady. Chápu, že je to krok, který má zvýšit proočkovanost a dle prvních dnů se zdá, že funguje, ale může to být také jen přechodný pozitivní efekt, který záhy odezní. Navíc je třeba zdůraznit, že i kdyby tento krok vedl k vyšší proočkovanosti, efekt se ukáže se zpožděním a na současný již exponenciální růst nově infikovaných nebude mít vliv," uvedla pro ŽivotvČesku.cz členka MeSES viroložka Ruth Tachezy.
Podobný názor má epidemiolog Rastislav Maďar. Také on si uvědomuje, že proplácení testů je ekonomicky drahé, ale obává se, že stát ztratí data, která na základě testů měl k dispozici. "Raději bych do konce roku bezplatné testování ponechal. Takto ztratíme část přehledu o šíření viru v populace, což může být nebezpečné. Pokud se virus rozšíří ve větší míře do rodin, může následně výrazněji stoupat úmrtnost," sdělil epidemiolog svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.