Jed chřestýše zabije člověka do 30 minut. S naší zmijí to nesrovnávejme, říká o útoku v Jenštejně odborník

Chovatel hadů Karel Zavadil
Chovatel hadů Karel Zavadil
Foto: archiv K. Zavadila
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 1. 2021

Osmiletá dívka, kterou v pátek večer v Jenštejně u Prahy napadl zřejmě chřestýš, měla obrovské štěstí. Život jí zachránila zimní obuv, kterou had nedokázal zcela prokousnout. "Záleží vždy na mnoha okolnostech, jak k uštknutí dojde. Záleží na váze člověka i konkrétním druhu chřestýše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů Karel Zavadil a popsal, jak jed v lidském těle působí.

Osmiletou dívku v pátek kolem 17. hodiny něco kouslo na zahradě u jednoho z domů v Jenštejně. První informace přímo z místa neštěstí hovořily o tom, že dívku napadl zřejmě chřestýš, který mohl uniknout některému z chovatelů. Policie vyšetřuje případ jako pokus o ublížení na zdraví.

Hada se stále nepodařilo najít, úplná jistota, že se jednalo opravdu o chřestýše, tak stále chybí. Dívka je mimo ohrožení života, život jí zachránila kotníčková bota. Had nedokázal obuv prokousnout zcela a dívku v podstatě jen škrábl.

Díky všem za pomoc, had bohužel zatím nalezen nebyl :(

Zveřejnil(a) Norbert Hlaváček dne Sobota 2. ledna 2021

K případu se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil známý chovatel hadů Karel Zavadil. Šance, že hada se podaří najít, není podle experta velká. Je také možné, že hada ze zahrady někdo odnesl.

"Jestli ho najdou, tak bude náhoda. Těžko odhadovat, jestli mohl přežít noc. Kdyby našel nějaké teplé místo, třeba nějakou kotelnu, tak má nějakou šanci. Ten had, když nebude hibernovat a bude v chladu, tak nakonec uhyne hlady. Ale chřestýši jako teplomilní hadi nehibernují. Hadi umí vnímat teplotu kořisti či teplotu daného prostoru. Chřestýš je vnímavý na teplokrevné živočichy. Takže jeho receptory umí teplo poznat," uvedl Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud by se v Jenštejně jednalo skutečně o chřestýše, tak jde o hada, který umí svůj jed dávkovat. "Nechci rozšiřovat fámu, že had si před útokem měří člověka, to je totální nesmysl. Ale zreviduje velikost narušitele a podle toho dávkuje jed. Pokud on zaregistruje, že kořist je aktivní i po prvním útoku, nebo se kořist dokonce brání, tak chřestýš kousne znovu a jed ještě přidá. Chřestýš nepatří mezi klidné hady. To je hodně útočný had. V přírodě před útokem zachřestí chřestidlem, ale v zajetí to nedělá. Kobra se před útokem postaví a zastrašuje, ale chřestýš v zajetí útočí bez varování. Nejsou to hadi vhodní pro začátečníky," řekl expert pro ŽivotvČesku.cz. A zároveň se podivoval, že se objevily zprávy, že zdravotníci dívce dali protijed, i když neměli jistotu, jaký had útočil.

"Pokud chřestýš tu dívku přes botu jen lehce škrábl, tak dochází k bolesti a brnění. Může dojít ke zvýšení teploty. Pokud jeden zub botu neprojel a druhý třeba jen tu kůži roztrhl, tak zřejmě do těla dostala opravdu jen minimum jedu a může mít lehké zdravotní problémy. Pořád je otázkou, zda to byl chřestýš. Podle rozboru krve se nedá poznat, jaký had útočil. Univerzální sérum neexistuje, séra se dělají z konkrétního hadího jedu. Kdyby mě kousl had, tak si na triko okamžitě nalepím lístek, kde bude český a latinský název. Protože začnu ztrácet vědomí a jak jim v nemocnici řeknu, co mě kouslo? Jak jim to sdělila osmiletá holčička, si neumím představit. Sérum je oslabený jed a pokud by podali jiné sérum, tak mohou člověku ještě přitížit," podivoval se pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů.

"Drtivá většina chřestýšů jsou zabijáci. Já chovám třeba chřestýše venezuelské a vážím 85 kg. Pokud by mi dal plnou dávku, tak do 30 minut je se mnou konec. S naší zmijí se to nedá srovnat. Zmije obecná nepatří mezi smrtelně jedovaté hady, protože má maximální dávku jedu 10 miligramů. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 miligramů. Zmije růžkatá, která žije na Balkánu, má dávku 25 miligramů. Takže v podstatě je schopná zabít více než jednoho člověka. A chřestýši mají dvacetkrát silnější jed než zmije růžkatá," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na jedovaté hady.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.