Jednání mezi Ruskem a USA okomentoval Hřib. ČR by neměla stát stranou, když dojde na mírovou misi na Ukrajině

Jednání mezi Spojenými státy a Ruskem, která probíhala v Rijádu, byla ukončena. Podle poradce Kremlu Jurije Ušakova proběhly první diskuse o Ukrajině a podmínkách pro případné setkání prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina úspěšně. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že výsledkem by měly být podmínky přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Zároveň naznačil, že Evropská unie by v budoucnu mohla přehodnotit protiruské sankce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však jednoznačně odmítl možnost, že by Rusko souhlasilo s rozmístěním evropských jednotek na Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval lídr Pirátů Zdeněk Hřib.
"Prezident Putin více než jednou zdůraznil, že rozšíření NATO a pohlcení Ukrajiny NATO bylo přímou hrozbou pro Ruskou federaci a naši suverenitu," sdělil podle listu The Guardian Lavrov, a to s tím, že »jakékoli vystoupení ozbrojených sil zemí NATO pod nějakou vlajkou, pod evropskou vlajkou nebo pod vlajkami nic nemění«.
Varianta, že by evropští vojáci mohli na Ukrajině garantovat dodržování případně dohodnutého příměří, paradoxně v pondělí v Paříži zazněla – jednali o ní lídři několika evropských zemí. Schůzka však skončila bez výsledku.
Pro ŽivotvČesku.cz rozhovory mezi USA a Ruskem v Rijádu okomentoval Zdeněk Hřib. "Česká republika by neměla stát stranou, pokud se evropské státy rozhodnou pro společnou mírovou misi na Ukrajině. Jednání o Ukrajině bez Ukrajiny, navíc ještě v kontextu Mnichovské bezpečnostní konference vyvolává vzpomínky na Mnichovský diktát z roku 1938. Stabilita Ukrajiny je v našem strategickém zájmu, a proto si umím představit zapojení ČR, pokud by šlo o širší evropskou iniciativu s jasně definovaným mandátem a cílem. Nejednalo by se o bojovou operaci, ale o dohled nad mírovým procesem, což je zásadní rozdíl," uvedl Hřib.
Kdy se setká Trump s Putinem, není stále jasné. "Potřebujeme úzkou spolupráci mezi delegacemi obou zemí. Jsme na to připraveni, ale stále je těžké hovořit o konkrétním datu setkání obou lídrů," dále citovala Ušakova agentura TASS s tím, že delegace vedly »velmi vážný rozhovor o všech otázkách«. Jednání prý »nebyla špatná« a Rusko a USA »se dohodly na vzájemném zohlednění zájmů ostatních, ale těžko říci, zda se sbližují«.
První rusko-americké rozhovory trvaly asi 5 hodin s 15minutovou pauzou a přestávkou na oběd. V delegaci USA byli ministr zahraničí Marco Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní prezidentský vyslanec pro Blízký východ Steven Witkoff. Ruskou stranu zastupoval ministr zahraničí Sergej Lavrov, prezidentský poradce Jurij Ušakov a šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.