Reklama:

Jednání s Ruskem jsou teď bezpředmětná. Diplomat Petr Kolář vyjmenoval, na co se nyní ČR musí v rámci bezpečnosti soustředit

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2022

Ruské ministerstvo zahraničí označilo celkem už několik set zahraničních pracovníků diplomatických misí v zemi za nežádoucí osoby. Z obecného hlediska většinu případů označila Moskva jako odvetný krok za předchozí vyhoštění ruských diplomatů ze zemí EU a dalších. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář (59), o jak závažnou věc jde. Podle něj momentálně jednání s Ruskem na diplomatické úrovni nedávají smysl, naopak je důležité soustředit se na řadu jiných věcí.

Reklama:

Ruské ministerstvo zahraničí v polovině týdne oznámilo vyhoštění 34 francouzských diplomatů. Jde o odvetný krok za to, že Francie v dubnu vyhostila ze země 35 Rusů s diplomatickým statusem. Francie ruské rozhodnutí odsoudila, napsala agentura Reuters s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí. Agentura RIA Novosti vzápětí informovala také o recipročním vyhoštění 24 italských diplomatů z Ruské federace. Řím ruský krok označil za »nepřátelský akt«.

Krátce předtím se Rusko rozhodlo vyhostit dva pracovníky finského velvyslanectví, ze země pak bylo vyhoštěno deset rumunských diplomatů a jeden pracovník bulharského velvyslanectví. To je jen část toho, co se aktuálně děje v zemi, která 24. února podnikla vojenskou invazi na sousední Ukrajinu.

Reklama:

Podle bývalého velvyslance Petra Koláře logicky nejde o ideální řešení ze strany Moskvy. "Závažná věc to je, protože tím přerušujete poslední možnost nějaké oficiální komunikace, ale samozřejmě zůstavají neoficiální kanály. Samozřejmě v tom stavu, v jakém se teď nachází naše vztahy, myslím Západu, tedy nejen České republiky, ale celého demokratického světa, s Ruskem, tak upřimně řečeno, diplomacie tam skutečně teď prostor nemá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exvelvyslanec.

Podle Petra Koláře je v současnosti pro Českou republiku významné, aby se soustředila na sebe. "Soustředil bych se na naše vlastní společenství, na to, abychom se snažili odprostit co nejvíce od ruského vlivu, a to jak informačního, tak dezinformačního ve smyslu hybridních metod vedení války a rozvracení společnosti, tak ale i v oblasti energetické bezpečnosti, což si myslím, že se už děje. Musíme se teď soustředit na sebe a nějaká diplomatická jednání s Ruskem jsou teď bezpředmětná," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář v rámci pohledu na současné dění v rámci diplomatických vztah demokratických zemí ve vztahu s Ruskem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: