Jeho otec je bývalý elitní boxer, sám má ambice být hvězdou UFC. Příprava nadaného Patrika Kutila stojí stovky tisíc

Patrik Kutil s otcem Ladislavem
Patrik Kutil s otcem Ladislavem
Foto: Se svolením Ladislava Kutila
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2024

Mimořádný tuzemský MMA talent Patrik Kutil si na začátku dubna v rámci juniorského mistrovství Evropy připsal další sympatický úspěch –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tím potvrdil, že má před sebou velmi nadějnou budoucnost. Úspěch není však zadarmo, což uvedl pro ŽivotvČesku.cz i jeho otec –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ někdejší elitní český boxer a reprezentant Ladislav Kutil, který částečně svému potomkovi pomáhá s přípravou. "Zejména pokud jde o přípravu v postoji," upřesnil s tím, že roli hlavního trenéra zaujímá proslulý MMA zápasník Pepa Gorila Král.

Kutil si ze srbského Bělehradu odvezl navzdory několika poraněním a nevolnosti bronz. Před dvěma lety však urval na stejné soutěži zlato. Pro ČR šlo o historický počin, žádný z krajanů totiž do té doby neovládl kategorii do 56,7 kilogramu.

Mladý talent si dává ale větší cíle. Pomýšlí na úspěchy v nejprestižnější organizaci MMA na světě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ UFC. Patrikův otec Ladislav Kutil, legenda českého boxu, věří, že nejde o sny.

"Za mě na to má. Dokázal to na různých větších akcích a podobně. Ale je potřeba říct, že má ještě tři až čtyři roky čas, aby zmužněl a vyzápasil se. Ideální krok by nebyl, kdyby řekněme za rok přešel k profesionálům a opustil amatérské vody. Je potřeba, aby v dalších zápasech nabral ještě maximum zkušeností a byl připravený nejen z taktického pohledu na veškeré situace, které v zápasech nastávají," uvedl pro ŽivotvČesku.cz otec sportovně nadaného mladíka, který v minulosti lákal svým mimořádně chytrým a dynamickým stylem boxu velké davy fanoušků na své zápasy.

Devatenáctiletý Patrik má tak geny, které se v českém sportu rozhodně neztratí. Otec Ladislav totiž v době své boxerské kariéry v amatérech mezi seniory získal pětkrát titul mistra České republiky. Vyhrál také Bundesligu a na MS v Belfastu si v roce 2001 zaboxoval ve čtvrtfinále. Kariéru ukončil jako profesionál s úctyhodnou bilancí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 19 vítězství a čtyři porážky.

Pokud jde však o Patrika Kutila, tak to, že má ušlechtilé ambice, něco stojí. Výhodou mu ale je, že jeho otec je v roli podnikatele vlastníkem známého špičkového sportovního centra Kutil Gym. Co se ovšem týká financí na přípravu, bez sponzorů by to nešlo. "Roční náklady se pohybují okolo 400 tisíc korun," zdůraznil legendární boxer.

Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, od kolika let je MMA vhodné začít trénovat. Ladislav Kutil je přesvědčený, že výhodou je, když si dítě projde nějakou průpravou v atletice a v podobně zaměřených sportech. "S MMA je pak vhodné začít od přibližně patnácti let. Dříve určitě ne, jde o velmi náročný sport nejen z pohledu fyzické přípravy, ale taktické," zdůvodnil.

O tom, že v rodině Ladislava Kutila mají všichni potomci sport v krvi, svědčí i to, že i jeho nejstarší syn –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ rovněž velký talent –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Erik se také věnuje MMA. Dcera Kateřina, nejmladší ze sourozenců, se pak soustředí na fotbal –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kope v mládežnických týmech pražské Slavie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.