Jejich revírem jsou vaše domovy a lesy, jejich tempo je vražedné. Přenáší řadu zlých nemocí. O rizicích, která představují komáři, promluvil odborník
Aktuální počasí, kdy se střídají velmi teplé dny s přívalovými dešti a bouřkami, nahrává rychlému množení komárů. To pro lidi neznamená jen otravné bzučení u ucha a svědivé štípance, ale i riziko přenosu hned několika nemocí. Kde je komárů nejvíce a co udělat, aby se člověk nestal jejich potravou, pro ŽivotvČesku.cz prozradil známý entomolog.
Komáři se množí ve vlhkém prostředí, proto se s nimi lidé nejčastěji a ve velkém množství setkají u vodních toků, tedy u řek nebo rybníků. Kolikrát ale úplně stačí obyčejná louže.
"Komáři kladou vajíčka buď přímo do vody, anebo i na zem s tím, že pak čekají právě na vodu. O jejich množení či přemnožení rozhodují také takzvané periodické tůně, které vznikají například po přívalových deštích, případně když se někde vylije voda z koryta," popsal pro ŽivotvČesku.cz ideální podmínky pro rozmnožování neodbytného hmyzu entomolog Ivan Gelbič.
Sezóna tak začíná pokaždé jindy, záleží na tání sněhu, teplotě vzduchu a četnosti srážek. Krev pijí jen samičky, které pak tímto způsobem mohou přenášet nejrůznější choroby. Může se jednat například o horečku dengue, lymskou boreliózu nebo západonilskou horečku.
Vzhledem k neustálému oteplování se už exotické druhy vyskytují i v Čechách. "Přenašeči nejsou jen v cizích zemích, na jižní Moravě byla detekována západonilská horečka a v minulých letech už bylo několik případů potvrzených jako smrtelných. Riziko není tak velké jako v tropech nebo subtropech, ale možnost tady je," potvrdil už dříve odborník pro ŽivotvČesku.cz jejich přítomnost v českých končinách.
Omezit riziko štípnutí venku mohou lidé použitím repelentu nebo speciálních svíček odpuzujících komáry. V bytě mohou zase využít repelenty do zásuvky. Nejúčinnější a zároveň zdraví naprosto nezávadnou zbraní proti otravnému hmyzu jsou sítě do oken. "Je ale potřeba zvolit takovou síťovinu, která zabrání průchodu i dalšího hematofágu (cizopasníci sající krev jiných organismů)," doporučil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný entomolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.