Jestli se kultura rozvolní, tak až o Vánocích. S testy to jen tak nepůjde, míní Jiří Krampol

Herec Jiří Krampol
Herec Jiří Krampol
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Ministerstvo zdravotnictví bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) připravovat nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES. První varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. Nepůjde podle něj o tabulku, ale spíš o »balíčky k rozvolňování«. V nich by mělo být uvedeno, za jakých podmínek lze navštěvovat kina či divadla. "Já si myslím, že tak jednoduché s kulturou to nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz herec Jiří Krampol (82), který už má za sebou dvě dávky vakcíny.

O novém nastavení pravidel chce ministr zdravotnictví diskutovat nejen s epidemiology, ale také se zástupci průmyslu nebo kultury. Omezování života v Česku bylo podle rizikového skóre rozděleno do pěti pásem podle přísnosti. Od února se ale opatření systémem PES neřídí. Jedním z důvodů je masivní šíření britské mutace koronaviru.

Kdo nebude otestovaný, nebude se možná moct účastnit kulturních či sportovních akcí ani vkročit do restaurací nebo hotelů. Test bude nutnou podmínkou i třeba návštěv v sociálních zařízeních.

"Myslím si, že jen tak se kultura nerozvolní. Kdo by se chtěl pořád testovat? Hlavně to pak budou logicky dražší lístky, protože bude omezený počet diváků. Pokud se kultura rozvolní a začne se žít nějak normálně, tak to podle mě bude až někdy o Vánocích," řekl svůj pohled na opatření a vývoj epidemie Jiří Krampol, který má dvě dávky vakcíny za sebou. Při aplikaci druhé dávky musel kvůli vedlejším účinkům zůstat dva dny v nemocnici. "Teď už jsem v pořádku a bez problémů, po té druhé dávce šlo o reakci organismu na vakcínu a nebylo mi dobře," upřesnil herec pro ŽivotvČesku.cz.

Hudební svět se ponořil do smutku. Ve věku 89 let zemřel autor řady nesmrtelných hudebních textů František Řebíček. K jeho dílům patří např. texty k hitům jako Colu, pijeme colu a Céčka, sbírá céčka z repertoáru Michala Davida (60). Složil texty ale i pro jiné hudebníky. "Mluvil jsem s ním před 14 dny. Budu na něj vzpomínat jako na skvělého člověka," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeho kamarád a kolega, skladatel Karel Vágner (79).

Podle nového dokumentu by se nově mělo postupovat tak, že bude možné chodit na výstavy i v nejvyšším pátém stupni rizika. Opět bude ovšem podmínkou negativní test a kromě toho i vstupenka na určitý pevně daný čas. Do divadel či případně na sportovní zápasy by mělo být možné osobně chodit ve čtvrtém stupni. Vstupenka má být podle požadavků doplněná o respirátor a návštěvníci mají mít opět negativní test. Ve třetím stupni se pak divadelní a sportovní akce mohou konat v režimu »s testem nebo bez testu«. V prvním případě budou moci ovšem organizátoři využít větší počet míst.

Moderátorka a publicistka Zuzana Bubílková (69), která se nejvíce proslavila svými satiric...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu