Jihoafrická mutace snižuje účinnost vakcíny nejméně o 50 procent. Zanzibar zakázán, vzorky se sekvenují

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Národní referenční laboratoř dál zkoumá vzorky, u kterých je podezření na tzv. jihoafrickou mutaci koronaviru. Podle vědců tato mutace oslabuje účinnost vakcíny. Ministerstvo zdravotnictví do konce týdne potvrdí, zda jihoafrická mutace je v ČR. "Jeden vzorek se sekvenuje, jeden nebyl vhodný a ten třetí se vyhodnocuje, zda bude možné ho sekvenovat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna lidé nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni, Tanzanie a ostrov Zanzibar. Opatření bylo nastaveno z důvodu, aby do Česka nebyla zavlečena tzv. jihoafrická mutace. Ta podle vědeckých studií snižuje účinnost některých druhů vakcín.

"Pro vakcínu AstraZeneca jsou data z populace z Jihoafrické republiky. V souvislosti s jihoafrickou mutací je snížená účinnost o 22 procent," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy.

"Záleží na jaké populaci se ten výzkum provádí. Těch studií je více, jsou i výzkumy, kde se píše, že jihoafrická mutace snižuje účinnost vakcíny až na 10 procent. Podle jiných výzkumů snižuje účinnosti o 50 procent a více," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz oslovený epidemiolog.

V České republice bylo zachyceno sedm vzorků, u kterých je důvodné podezření na jihoafrickou mutaci. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného mají některé vzorky vazbu na turisty, kteří pobývali na Zanzibaru.

Národní referenční laboratoř dosud nevydala kompletní výsledek sekvenování. "Jeden vzorek se sekvenuje, jeden nebyl vhodný a ten třetí se vyhodnocuje, zda bude možné ho sekvenovat," uvedla ve čtvrtek ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková. Jedná se o tři vzorky, o kterých mluvil ministr zdravotnictví.

Další 4 vzorky byly zachyceny v Brně. Neurobiolog Omar Šerý napsal, že mutace se objevila ve školce. Přesná varianta viru se prověřuje.

Epidemie koronaviru v České republice začíná brzdit. Reprodukční číslo se drží pod klíčovo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.