Reklama:

Jihoafrická mutace v Česku se šíří. Primář infekčního oddělení popsal, jak se léčí pacienti s touto mutací

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 3. 2021

Při první vlně epidemie koronaviru v Česku se mezi lidmi šířil základní kmen viru, ale postupem času se objevily jeho další mutace. Kromě britské se jedná také o tzv. jihoafrickou mutaci, která je oproti původní nákaze v něčem odlišná. O tom, jak lékaři řeší léčbu pacientů s touto formou mutace a v čem je jiná, promluvil pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

Reklama:

Už celý rok se svět potýká s pandemií koronaviru, který se poprvé vyskytl v Číně, a po dlouhých měsících došlo k tomu, že z původního kmene vznikly další mutace – dosud známá britská a jihoafrická. Podle odborníků jsou větší hrozbou z toho důvodu, že se šíří mnohem rychleji, asi o 40 procent, a není zřejmé, jak proti nim budou účinné dosud vyvinuté vakcíny.

Prvním evidovaným případem jihoafrické mutace v České republice byla žena, která se vrátila z exotického Zanzibaru. Ale zdaleka ne posledním, protože další testování odhalila celkem sedm případů této formy mutace, která je schopna nákazu výrazně rychleji šířit a stále se spekuluje o tom, zda bude nutné kvůli jihoafrické mutaci koronaviru měnit způsoby léčby.

Reklama:

"Ty dopady jsou spíše epidemiologické. Vidíme, že je to zřejmě faktor, který ovlivňuje rychlejší šíření nákazy. Ale ono i to, jak se chová společnost, jak přistupuje k některým omezením, také hraje svoji roli. Ono se to asi sčítá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý, primář z infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice s tím, že přístup k lidem s covidem, ať se jedná o kteroukoli mutaci koronaviru, zůstává neměnný.

"Přiznám se, že nás to tu úplně netrápí. Ke každému covidovému pacientovi přistupujeme stejně. Poskytujeme mu kompletní a maximální péči a je úplně jedno, jakou mutaci v sobě skrývá," popsal situaci prostřednictvím vlastních zkušeností při léčbě a setkávání se s reálnými případy nakažených lidí renomovaný lékař pro ŽivotvČesku.cz.

"Z hlediska péče o nemocné a naší práce v nemocnicích typ mutace zásadní není. Ani tuto konkrétní informaci o tom, jakou mutaci viru pacient má, nepotřebujeme," dodal Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

"Tato varianta se zdá být přenosnější a snižuje účinnost naší imunitní odpovědi," uvedla Sharon Peacocková, profesorka mikrobiologie a veřejného zdraví z Univerzity v Cambridge, kterou cituje web Medical Xpress.

Až do 11. dubna platí z nařízení vlády zákaz cestování do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni, Tanzanie a na ostrov Zanzibar.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: