Jiří Kajínek zhodnotil mafiány z 90. let: Orlický vrah je na svobodě, třeba řekne, jak to dnes vidí, vzkázal omilostněný vězeň

Nextfoto
Propuštěný vězeň Jiří Kajínek
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 19. 1. 2022

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, vyvolal znovu zájem o tehdejší mafiány a také dal vzpomenout na tzv. orlické vrahy. Omilostněný vězeň Jiří Kajínek (61) pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínal na setkání s Vladimírem Kunou. Ten už je roky mimo mříže a chodí po svobodě.

"Vladimír Kuna byl klukem, který se poflakoval po ulicích, Karel Kopáč byl od dětství jeho vzorem. Kuna neměl rád svou maminku, protože se o něj nestarala, často říkal, že najíst mu dávali i lidé ze sousedství. Vždy mi vykládal, že Karel Kopáče byl pro něj ve všem vzorem, že se mu chtěl ve všem vyrovnat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek, když vzpomínal na tzv. orlické vrahy, kteří své oběti dávali do sudů a házeli do Orlické přehrady.

Vladimír Kuna byl velkým kamarádem hlavy celého gangu. Právě Karel Kopáč byl mozkem skupiny, která vydírala a zabíjela podnikatele. Kuna byl ožalován z pomoci k vraždě ve dvou případech, dále pak z obecného ohrožení, podvodu a nedovoleného ozbrojování. Nejprve dostal doživotí, ale odvolací soud mu trest snížil na 25 let. Ve vězení byl od 18. července 1995 do 18. června 2013.

"S Kunou jsem mluvil mockrát, mohl jsme slyšet celou verzi případu, jak ji viděl a vnímal on. Kuna je dnes na svobodě, tak třeba o tom bude mluvit, můžete se ho zeptat," dodal s úsměvem Jiří Kajínek s tím, že seriál Devadesátky nesleduje, protože je mu jasné, že jde o seriál, nikoliv o absolutní popis reality. "Pan vyšetřovatel Mareš dnes dělá scénáristu, já to hodnotit nechci, ale je jasné, že si plno věcí upravil pro natáčení," doplnil nejslavnější český vězeň.

Seriál České televize Devadesátky hned v první díle divákům představil také osobu Ludvíka Černého, kterého hraje Matouš Ruml (36). Ludvík Černý (56) patří mezi tzv. orlické vrahy a odpykává si doživotní trest. Pro ŽivotvČesku.cz o něm promluvil omilostněný Jiří Kajínek (61). Ten při svém slavném útěku z vězení se v roce 2000 ukrýval u Černého manželky Marie.

Skupinu tzv. orlických vrahů vedl bývalý člen Útvaru rychlého nasazení Karel Kopáč. Vrazi v letech 1991 až 1993 zavraždili pět lidí, vesměs podnikatelů, za účelem peněžního zisku, jejich těla zavařili do sudů a házeli do Orlické přehrady. Vykonavatelem vražd byl Ludvík Černý, který měl kvůli dětskému výrazu v obličeji přezdívku Mimísek. Kvůli tomu, jak se u vražd choval, mu Kopáč vymyslel přezdívku Pacient. Černý (dnes používá jméno Zámečník) v roce 2017 požádal o podmínečné propuštění, to mu bylo zamítnuto. Psychoterapeutka nedošla k závěru, že u vraha proběhla resocializace.

Ludvík Černý je poslední z orlických vrahů, který zůstává za mřížemi. Mozek gangu Karel Kopáč měl strávit ve vězení 21 let. V dubnu 2004 však spáchal v kuřimské věznici sebevraždu. Vladimír Kuna si odseděl dvě třetiny trestu. Na svobodě je i Petr Chodounský a Kopáčova sestra Irena Meierová, kterou soud potrestal v roce 1997 desetiletým vězením.

V devadesátých letech patřil k nejobávanějším a nejvlivnějším osobnostem podsvětí. Jméno Antonína Běly (†52) figurovalo v řadě policejních kauz a po letech znovu ožívá v novém seriálu veřejnoprávní televize, která jím připomene život a činy muže, který měl učit Františka Mrázka (†47), kontroverzního podnikatele. Před téměř 26 lety byl Běla zavražděn a redakce ŽivotvČesku.cz se vydala k místu, kde se nachází jeho hrob. Ohledně vraždy nechvalně proslulého mafiána pak promluvil Josef Klíma (70).

"Víte, Karel Kopáč se na jednu stranu tvářil jako velký drsňák, ale bylo vidět, že ho zlikvidovala ta nehoda (došlo k ní v lednu 1994, Kopáč těžký úraz bral jako trest za své hříchy, pozn. red.), po které ochrnul. Tehdy řídil Kuna, Kopáčovi se zdálo, že jede pomalu, tak ho vyhodil od volantu, opilý sedl za volant, auto rozmlátil a sebe takto poranil. Pořád se upínal k myšlence, že bude nový výzkum, že věda pokročí a že mícha se bude regenerovat a půjde znovu napojit. Tímto on žil, věřil, že se to povede. Pak začal lidi kolem sebe vydírat a stahoval je dolů, do vězení na deset let nakonec poslal i svou sestru, to je ukázka, že to byl obyčejný zmetek. Jeho obdivovatelé říkají, že Kopáčovi nikdo nesahal ani po kolena, že šel k Útvaru rychlého nasazení, pak odešel s tím, že se tam nic nenaučí, že by tam instruktora musel dělat sám. Ludvíka Černého a Vladimíra Kunu jsem znal osobně. Jak na tom Kuna byl po psychické stránce, to hodnotit nechci, říkám, je na svobodě, třeba vám něco sám poví," řekl muž, který se dočkal milosti od prezidenta Miloše Zemana (77).

Právě Vladimír Kuna vymyslel, že těla obětí bude gang dávat do sudů. První obětí hozenou do přehrady byl podnikatel Leorent Lipoveci, který pocházel z Kosova. Další obětí byla Kunova matka Anna Medková, majitelka sadomasochistického klubu. "Říká se, že Kopáč chtěl, aby dům, ve kterém bydlela, šel do zástavy, aby mohl získat půjčku. Ale říká se toho moc. Co jsem opravdu viděl, tak Karel Kopáč napsal dopis, ve kterém tvrdil, že nevraždil Ludvík Černý (v seriálu Devadesátky ho hraje Matouš Ruml, pozn. red.), ale že pachatelem vražd byl Lumír Werner, ale toho zabila přítelkyně, protože to byl násilník, který ji mlátil. Celý je to propojený, kdoví, jak to bylo," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek.

Pokud by tvůrci seriálu Devadesátky chtěli rozklíčovat všechny styky a vazby zavražděného ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu