Jiří Ovčáček promluvil o ekonomickém stavu Česka. Dál se budou projevovat důsledky epidemie, říká

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2020

Druhá vlna epidemie, zavedení některých opatření, zvýšené počty nakažených, Česko na seznamu rizikových zemí - to vše má podíl na zhoršeném chodu ekonomiky České republiky. I když zatím nejde o ten nejčernější scénář, podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka (41) se důsledky současného stavu budou dále projevovat.

Důvodem současného stavu ekonomiky, která je ve značném propadu, jsou zejména opatření zaváděná za účelem boje s šířením koronavirové nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl na současný stav pohled mluvčí Hradu.

Jak hodnotíte současnou situaci vaším pohledem pokud jde o nakažené v Česku a rostoucí počet klinických případů?

Musíme si uvědomit, že se potýkáme s novým virem, kdy se doslova za pochodu učíme, jak s ním bojovat. Není to jednoduché a proto se mi pranic nezamlouvá, že se k nemoci kdekdo silně vyjadřuje, jako kdyby šlo o politický názor na výši daní. Máme hledat společný postup, ne se trumfovat, kdo koho nejvíc znectí a napálí. Pokud jde o epidemickou situaci, po ukončení prázdnin bylo lze předpokládat, že dojde ke zhoršení.

Máte z nákazy vy osobně obavy, a pokud můžete říct, jaké stanovisko má v tomto ohledu pan prezident?

Řídím se zásadou, že dodržování doporučených opatření je výrazem ohleduplnosti k druhým lidem. Nerozumím proto odpůrcům roušek, kteří mluví jen o sobě a své svobodě. Vždyť právě jediné, co si situace žádá, je mít na mysli bližní. Jedeme v tom společně a jedině společně můžeme epidemii překlenout. Důležité je též nepropadat panice. A přesně to říká pan prezident. Dodržujme opatření a nepanikařme.

Patříte k lidem, kteří se domnívají, že vývoj v hodnotách exponenciálního nárůstu by mohl v dalších měsících zpomalit ekonomiku?

Ekonomika už zpomalena je a jistě se dál budou projevovat důsledky epidemie, respektive nutných opatření. Je to jistě nemilé, ale život má nejvyšší hodnotu. Za hospodářský růst si zdraví nekoupíte.

Zajímá mě, zda patříte k lidem, kteří jsou toho názoru, že vláda by měla vydat mnohem striktnější opatření, podobná těm jako na jaře, a to zejména kvůli zpomalení šíření nákazy.

Podle mého názoru jsme již v poněkud odlišné situaci. Z jara máme, byť počáteční a nedokonalé, zkušenosti z boje s koronavirem. Můžeme tedy postupovat jinak a nepřistupovat například k úplnému uzavření země. Opatření se ale jistě budou zpřísňovat, pokud se situace nezlepší. Uvědomme si přitom, že virus není HDP, aby se dal detailně předvídat nárůst nebo pokles. Vlastně narážíme na limity postmoderní civilizace. Byli jsme zvyklí všechno měřit, plánovat, rýsovat a vážit. Najednou zjišťujeme, že jsou situace, které si žádají více srdce, tedy lidskost, ohleduplnost. Tak můžeme nad virem vítězit.

Co lidi určitě zajímá - koronavirus dělí lidi na dva tábory - jedni, co se viru nebojí a tvrdí o něm, že to je silnější chřipka, druzí, kteří mají obavy a vnímají rizika nákazy. Co si o viru a jeho rizikovosti pro člověka myslíte vy?

Klíčové je nepropadat panice na jedné straně a na té druhé situaci zlehčovat. Jde o lidské životy, tohle opravdu není počítačová hra nebo americký katastrofický film.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.