Jiří Paroubek promluvil ke kauze Vrbětice výměnou za Sputnik. Myslím, že to Hamáčkovi naopak pomůže

Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek
Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek
Foto: Tomáš Vrbenský / CNC / Profimedia

Vicepremiér Jan Hamáček (42) chtěl podle serveru Seznam Zprávy při své nedávné neuskutečněné cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to popírá. Část opozice jej vyzvala k demisi, Hamáčka naopak podpořili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (48) či velvyslanec ČR v Moskvě Vítězslav Pivoňka. Sněmovna o případu začala v utajeném režimu odpoledne jednat za účasti šéfů tajných služeb či Zemana. Debatu poslanci nedokončili. Kdy bude pokračovat, není jasné. Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (68) je to vykonstruovaná kauza. "Naopak to sociální demokracii a vládě může pomoct," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Seznam Zprávy s odkazem na své zdroje uvedly, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem »vyměnit mezinárodní skandál« za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Hovořil o tom podle serveru 15. dubna na schůzce, které se zúčastnili velvyslanec v Rusku Pivoňka, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Na závěr dorazil také žalobce Zeman.

Pokud by se informace o Hamáčkově plánu potvrdily, měl by vicepremiér podle některých opozičních stran rezignovat. Opozice před zasedáním Sněmovny apelovala na to, aby komora záležitost projednala bezodkladně v tajném režimu a zabývaly se jí také příslušné výbory a komise. Poslanci po odpoledním začátku schůze na návrh koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) odsouhlasili, že záležitost projednají. Později schválili i uzavření bodu veřejnosti kvůli tomu, že zaznějí utajované skutečnosti. Sněmovna jednala asi hodinu a půl bez výsledku. 

"Já si myslím, že jde o vykonstruovanou kauzu. Že naopak to sociální demokracii a vládě může pomoct. Ten Kroupa je nesoudný. Je to jedna kauza za druhou, kdy to vymýšlí, kdy je to pro pravicové strany potřeba a tohle je zcela absurdní a nelogické obvinění. Je to až šokující," řekl svůj pohled na kauzu pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Nejvyšší státní zástupce Zeman zkritizoval debatu ve Sněmovně. Novinářům řekl, že se styděl za to, jakým způsobem dnešní jednání Sněmovny probíhalo. "Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Strávili na tom hodiny, týdny, měsíce času, dospěli jsme k nějakému řešení. Místo toho, aby se jim dostalo poděkování, a teď nehovořím o sobě, ale o policii, BIS, příslušném dozorovém státním zástupci, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu," uvedl.

Podle Paroubka na celé kauze nakonec může ministr Jan Hamáček jen »vydělat«. "Domnívám se, že jde o snahu poškodit Jana Hamáčka, ale jak vidím na sociálních sítích, tak reakce lidí ukazují, že je to kontraproduktivní, že naopak mu to může pomoct," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Smutná událost zasáhla rodinu uznávaného epidemiologa a odborníka na cestovní medicínu Rastislava Maďara (48), který se musel místo přijímání gratulací k narozeninám smířit s odchodem jednoho z blízkých členů rodiny. Podle jeho vyjádření zemřela jeho tchýně důsledkem onemocnění covid-19. "Pouhý rok po své mamince. S námi tady ale budeš dál. Covid změnil Tvoje plíce na něco, přes co už nešlo dýchat," vyjádřil slova smutku a bolesti na svém oficiálním účtu.

Hamáček ve středu 14. dubna oznámil, že odletí v pondělí 19. dubna do Moskvy jednat o dodávkách ruské vakcíny. Cestu, kterou kritizovali premiér Andrej Babiš (66) i opozice, pak zrušil. Později ji označil za zastírací manévr kvůli postupu ČR po zveřejnění informací o kauze Vrbětice. Babiš se k cestě na uzavřeném jednání Sněmovny rovněž nevyjádřil. Dopoledne Právu řekl, že o žádné schůzce na vnitru neví. "Dozvěděl jsem se o tom z médií. Podle mě je dobře, že se cesta (do Moskvy) neuskutečnila," uvedl Babiš.

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) potvrdil, že s ním šéf sociálních demokratů, vi...

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v ČR. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.