Jiří Paroubek promluvil o dvojí kategorii občanů. Očkovací pas je správná cesta plná výhod, říká

Bývalý premiér Jiří Paroubek
Bývalý premiér Jiří Paroubek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2021

Jak se může Evropská unie společně bránit šíření nových mutací koronaviru či jak co nejrychleji pokročit v distribuci vakcín a očkování proti covidu-19. To byly otázky, na které se ve čtvrtek snažili najít jednotné odpovědi prezidenti a premiéři členských zemí. Mluvilo se také o zavedení celounijních očkovacích certifikátů, které by přinesly pro očkované určité výhody. "Očkovací pas je správná cesta a praktická cesta," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (68).

Některé členské státy včetně Německa v posledních dnech vyzývají k rázným omezením kvůli novým mutacím viru, které jsou považovány za nakažlivější. 

Lídři také poprvé probrali možnost vydávání jednotného očkovacího pasu, kterou prosazují zvláště turisty postrádající jihoevropské státy jako Řecko či Portugalsko. Podle komise však příprava případného elektronického certifikátu přichází v úvahu až poté, co budou vyřešeny otázky ochrany soukromí či diskriminace neočkovaných lidí.

"Očkovací pas je správná cesta a praktická cesta. Pokud budu chtít lidé cestovat a nebudu chtít být obtěžováni prováděním testů a ztrátami času, tak je mnohem praktičtější se očkovat a mít z toho výhodu. Myslím, že by to měla být také motivace pro lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý premiér Jiří Paroubek s tím, že k polarizaci společnosti by došlo i bez takzvaného očkovacího pasu, jinými slovy celounijního očkovacího certifikátů.

"K polarizaci společnosti by došlo, jinými slovy docházelo už předtím. Pravdou je, že pandemie zasáhla celou západní společnost. A u nás je problém v tom, že část společnosti si myslí, že nemusí být ukázněná," dodal svůj pohled na situaci Jiří Paroubek.

I když během videokonference politici zatím nenašli jednotnou shodu v otázce očkovacích pasů, podle epidemiologa Romana Prymuly by měl být zaveden během několika měsíců.

"Dá se očekávat, že očkovací pas s plnou funkcí bude zaveden až někdy v polovině roku, aby lidé měli šanci se v jednotlivých zemích proočkovat. Stále probíhají diskuse, do jaké míry je možno nahradit očkování aktuálními výsledky testů," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, kdy by se novinka mohla objevit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.