Jiří Paroubek se vyjádřil k dotazu, zda Rusko zastaví dodávky plynu do Evropy

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 7. 2022

Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie by mohlo snížit unijní hrubý domácí produkt (HDP) až o 1,5 procenta, pokud bude chladná zima a EU nepodnikne preventivní opatření v zájmu snížení spotřeby. Vyplývá to z návrhu dokumentu s novými prognózami Evropské komise (EK), ke kterému získala přístup agentura Bloomberg. Na dotaz se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil expremiér Jiří Paroubek (69), který se nedomnívá, že by Rusko přerušilo dodávky plynu v souvislosti s pravidelnou údržbou plynovodu Nord Stream 1.

"Nemyslím si, že by se Rusko chtělo vzdávat odbytu, který si desítky let budovalo. Naopak si myslím, že se bude Rusko chtít ukázat jako spolehlivý partner, který dodává, tak jako dodávalo za studené války. Rusko dodávalo i tehdy na Západ ropu a plyn, takže si nemyslím, že by k přerušení dodávek došlo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda vlády.

Evropská komise v návrhu rovněž předpovídá, že v případě průměrné zimy by přerušení dodávek snížilo unijní HDP o 0,6 až jedno procento. Komise připravuje pro členské státy EU soubor doporučených opatření k minimalizaci dopadů přerušení dodávek ruského plynu, a to včetně omezení vytápění, píše Bloomberg.

"Koordinovaná reakce EU před zimou a solidarita mezi členskými státy by omezila negativní dopad na HDP a pracovní místa," cituje Bloomberg z dokumentu, jehož titul zní »Save gas for a safe winter (Šetřete plynem pro bezpečnou zimu)«. Dokument předpokládá, že včasné kroky ke snížení poptávky by mohly omezit negativní dopad přerušení dodávek ruského plynu na unijní HDP na 0,4 procenta.

Omezování dodávek plynu z Ruska se již dotýká 12 členských zemí EU a minulý měsíc přimělo Německo k vyhlášení stavu výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu. Celkové dodávky z Ruska v červnu podle dokumentu činily méně než 30 procent průměru z let 2016 až 2021, píše Bloomberg.

Plynovod Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU, nyní prochází pravidelnou údržbou. Trvat má do čtvrtka, panují však obavy, zda Rusko dodávky tímto plynovodem skutečně obnoví.

Německé energetické firmy Uniper a RWE dnes oznámily, že jim ruský plynárenský gigant Gazprom sdělil, že nemůže plnit své závazky z důvodu zásahu vyšší moci. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes varovala, že Evropa musí spotřebu plynu okamžitě snížit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.