Jiří Paroubek určil, kdo má největší možnosti stát se prezidentem. Zatím mi to ale připomíná spíš pohádku o drakovi a princích, které snědl, zdůraznil

Jiří Paroubek s prezidentem Milošem Zemanem
Jiří Paroubek s prezidentem Milošem Zemanem
Foto: Ladislav Křivan / CNC / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2022

Válka a její dopady včetně zdražování a obav o budoucnost jsou v posledních týdnech tím, co hýbe společností. Zákonitě tak mohou mít dopad i na blížící se prezidentské volby a mají potenciál zastínit i běžná volební témata. Bývalý premiér Jiří Paroubek (69) pro ŽivotvČesku.cz uvedl, kdo má podle něj v kampani největší možnosti. Zároveň popsal, jak vnímá většinu kandidátů, kteří o post hlavy státu projevili zájem.

Volba hlavy státu v lednu roku 2023 bude v mnoha ohledech jiná než ty dvě minulé. Miloš Zeman (77) už nemůže být znovu zvolen a do výsledků zjevně zasáhne i válka na Ukrajině. Podle politologa Lubomíra Kopečka (46) ale bude konflikt jen jedna z věcí rezonujících v kampani. "Důležité bude, jestli ten konflikt do té doby neskončí. Kampaň v té závěrečné fázi se dá velmi pravděpodobně očekávat více o jiných tématech než teď v té první polovině letošního roku," řekl zkušený odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Expremiér a rovněž jeden z možných uchazečů o Hrad Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že největší možnosti má Andrej Babiš (67). "Pokud tedy bude kandidovat, protože pod tíhou těch událostí, které se kolem něj vytváří, to musí velmi pečlivě zvažovat. Situace je nicméně tak turbulentní, že si neodvažuji říct, kdo volby vyhraje, může vyplavat jakákoli osoba. Myslím silná, ne ten kompars, který tam z 95 procent je," prohlásil a použil pohádkový příměr o drakovi a osvobození princezny.

"Tam to také zkoušeli a zkoušeli, protože k princezně bylo i celé království. A kolik těch sežraných princů bylo, než přišel ten jeden, který opravdu věděl, jak na draka. Něco podobného bude i u nás," dodal pro ŽivotvČesku.cz.  

V prezidentském volebním modelu agentury Median z května byl na prvním místě Andrej Babiš (28,5 %). Oproti minulému šetření si mírně polepšil, pravděpodobně v důsledku intenzivní kontaktní kampaně. Na druhém místě zůstával Petr Pavel (19,5 %) s téměř stejným výsledkem jako v předchozím prezidentském modelu. Na třetí místo se nově dostal Josef Středula (7,5 %).

Z hlediska volebního potenciálu jsou první dvě místa stejná – na prvním je Andrej Babiš (34,5 %), na druhém Petr Pavel (28,9 %). Třetí nejvyšší volební potenciál má Pavel Fischer (20,2 %), následuje Marek Hilšer (16,6 %), Miroslava Němcová (14,5 %) a Josef Středula (11,9 %).

Lidí, kteří plánují volební účast, ale nemají jasno v podpoře konkrétního kandidáta, je podle Medianu oproti minulému šetření mírně méně (44,5 %).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.